Praca w Norwegii - Praca: Norwegia
Praca w Norwegii - Praca: Norwegia
184 oferty pracy Norwegia
Ślusarz/Monter konstrukcji (Norwegia)
Silverhand
Monter wykładzin PVC
ATG as
Stolarz, cieśla konstrukcyjny
Jobzone Norge AS
Poszukujemy monterów wentylacji do pracy w Norwegii
Norint Sp. z o.o.
Norint Sp. z o.o. poszukuje doświadczonych elektryków z certyfikatem DSB do pracy na stoczni.
Norint Sp. z o.o.
Doświadczeni elektrycy z certyfikatem DSB
NORINT SP. Z O.O.
Spawacz aluminium (131) do pracy przy spawaniu części łodzi
NORINT SP. Z O.O.
Monter Wentylacji
NORINT SP. Z O.O.
Hydraulik w rotacji 6/2
SILVERHAND
Site Quality Manager
Randstad Polska Sp. z o.o.
Pracownik produkcji profili aluminiowych
Multipartner Sabina Bryś
Mechanik samochodowy/motocyklowy
SILVERHAND
Blacharz samochodowy
SILVERHAND
Monter wentylacji
Multipartner Sabina Bryś
Spawacz 131
Multipartner Sabina Bryś
Poszukiwanie pracy w Norwegii. Praca Norwegia. O czym trzeba pamiętać?
Norwegia to bardzo popularny kierunek wśród Polaków, jeśli chodzi o miejsce poszukiwania pracy. Zarobki w Norwegii są wysokie, a bezrobocie niskie, dzięki czemu polscy pracownicy są tam bardzo mile widziani. Jak przygotować się do wyjazdu do pracy do Norwegii?
Rynek pracy w Norwegii. Czym się charakteryzuje?
Bezrobocie w całej Norwegii jest bardzo niskie i wynosi niecałe 4%, podczas gdy w Polsce 5,4%. Na norweskim rynku pojawia się często więcej ofert pracy niż jest chętnych pracowników. Stąd władze Norwegii starają się przyciągnąć pracowników z innych krajów. Polacy są w Norwegii jedną z najliczniejszych grup pracowników zagranicznych, zgodnie z danymi z 2019 roku było tam nawet 100 tysięcy naszych rodaków. Polscy pracownicy w Norwegii doceniają nie tylko dobre zarobki i duży wybór ofert pracy, ale przede wszystkim elastyczny model pracy. Dodatkowo w Norwegii osoby pracujące na zmiany lub w nocy mają mniejszy wymiar pracy: maksymalnie 36 lub 38 godzin w ciągu tygodnia, a za nadgodziny przysługuje wysoki dodatek. Warto wiedzieć, że w Norwegii nie ma ustawowo ustalonej pensji minimalnej. Ustalane są za to minimalne stawki godzinowe w poszczególnych branżach. Przykładowo w branży gastronomicznej i hotelarstwie minimalna stawka godzinowa to 161,87 NOK, w branży budowlanej: 183 NOK, a np. wśród kierowców: 171,45 NOK. Przed wyjazdem do Norwegii warto jednak pamiętać, że koszty utrzymania są tam bardzo wysokie, sporo kosztuje np. wynajęcie mieszkania. Warto więc wybrać pracodawcę, który pomoże w znalezieniu miejsca zamieszkania. Niektóre firmy oferują np. lokale pracownicze. Norwegia zwraca dużą uwagę na kwalifikacje pracowników, ich doświadczenie oraz umiejętności.
O czym pamiętać szukając pracy w Norwegii?
Szukanie zatrudnienia w Norwegii wygląda podobnie jak w Polsce. Oferty pracy w Norwegii można szukać przez Internet, a także za pośrednictwem znajomych albo agencji pracy. Wystarczające będzie przygotowanie CV w języku angielskim, jeśli jednak mamy taką możliwość to warto postawić na CV po norwesku. Będzie to świadczyć o zaangażowaniu kandydata w proces poszukiwania pracy w Norwegii. Jeśli poszukujemy pracy w branży, która wymaga kwalifikacji lub konkretnego wykształcenia, warto wcześniej sprawdzić, czy polskie dyplomy i certyfikaty będą spełniać wymagania norweskich pracodawców. Może się okazać, że konieczne będzie uzyskanie autoryzacji (profesjonsgodkjenning), będzie tak np. w branży medycznej, edukacyjnej czy finansowej. Wiele osób, które wyjeżdżają do pracy do Norwegii zastanawia się, czy konieczna będzie znajomość języka norweskiego. W przypadku większości ofert pracy nie jest on wymagany, znajomość języka ułatwi jednak codzienne życie. Norweski pomoże też w przyszłości w znalezieniu lepszego zatrudnienia czy np. zmianie branży. Warto więc przed wyjazdem nauczyć się choćby podstaw norweskiego. Zaczynając pracę w Norwegii koniecznie należy też pamiętać o wyrobieniu sobie wcześniej tzw. karty podatkowej (Skattekort), dzięki której pracodawca będzie odprowadzał z pensji jedynie 25%, a nie 50% na poczet podatku.
Jakie oferty pracy dla Polaków najczęściej pojawiają się w Norwegii?
Najwięcej ofert pracy w Norwegii dotyczy pracowników budowlanych, a także pracowników stoczni na takich stanowiskach jak np. monter czy kucharz na statku. Poszukiwani są też cieśle, spawacze, hydraulicy, malarze czy elektrycy. Polacy mogą też liczyć na pracę w branży medycznej, poszukiwani są lekarze, pielęgniarki czy położne. Norwegia oferuje też dużo ofert pracy w branży energetycznej i przemyśle wydobywczym np. w rafineriach, gdzie poszukuje się przede wszystkim inżynierów, pracowników fizycznych, biotechnologów czy specjalistów w dziedzinie automatyki.