Praca w Austrii - Praca: Austria
Praca w Austrii - Praca: Austria
1 663 oferty pracy Austria
Operator wózka widłowego
HOGO GmbH
Blacharz Dachowy- 2 osoby + 2 pomocnikow
HOGO GmbH
CIESLA KONSTRUKCYJNY DACHOWY
HOGO GmbH
Operator wozka widlowego
HOGO GmbH
Komisjoner
HOGO GmbH
SPAWACZ MIG MAG (m/k) w renomowanej firmie (ID 143)
Walter-Fach-Kraft Personal GmbH
SPAWACZ MIG MAG (m/k) w renomowanej firmie (ID 143)
Walter-Fach-Kraft Personal GmbH
Praca Austria
Kto może liczyć na zatrudnienie w Austrii? Jak aktualnie wygląda tamtejszy rynek pracy oraz z jakimi wymaganiami należy się liczyć w związku z panującą pandemią?
Sytuacja na rynku pracy w Austrii
Wysoko rozwinięty kraj, jakim jest Austria, bardzo mocno odczuł skutki pandemii. Stopa bezrobocia na początku 2021 roku przekroczyła 11%. Problem zaczyna się jednak rozwiązywać, na koniec roku bezrobotnych było 8,1% i prognozy na 2022 są bardzo obiecujące. Rynek ma się wkrótce ustabilizować.
Choć ofert pracy jest w Austrii mniej, niż w niektórych krajach europejskich, zdecydowanie warto rozważyć ten kierunek migracji. Zarobki i warunki socjalne wciąż przyciągają Polaków. W przypadku utraty pracy można liczyć na wsparcie materialne oraz pomoc w znalezieniu posady.
Dla kogo jest praca w Austrii?
Najczęściej pojawiające się oferty pracy skierowane są do pracowników branży budowlanej, cieśli, stolarzy, dekarzy, malarzy, hydraulików, monterów, elektryków, spawaczy, ślusarzy, a także pracowników medycznych, przedstawicieli branży turystycznej i hotelarskiej, kierowców samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych.
W Austrii chętnie zatrudniani są specjaliści w swojej dziedzinie, posiadający bogate doświadczenie, inżynierowie, osoby wysoko wykształcone, ale również pracownicy tymczasowi na niewymagające stanowiska.
Uznanie polskich kwalifikacji w Austrii
Wielu emigrantów decyduje się na to, by za granicą kontynuować pracę w swoim zawodzie. Wymaga to dopełnienia pewnych formalności oraz nostryfikacji dyplomu. Najczęściej dotyczy to osób wykonujących zawód regulowany. W sieci możesz znaleźć europejską bazę zawodów regulowanych. Są to profesje, które wymagają przedłożenia pracodawcy odpowiednich dokumentów, zaświadczeń, stanowiących potwierdzenie posiadanego wykształcenia oraz doświadczenia. Z uznania kwalifikacji korzystają między innymi pracownicy służby zdrowia, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni, farmaceuci, optycy, a także pracownicy naukowi, specjaliści budowlani, przewodnicy górscy, cieśle, kominiarze, księgowi itp.
Pomimo posiadania pełnej dokumentacji, po przyjeździe do Austrii musisz liczyć się z koniecznością zaliczenia testu kwalifikacji zawodowych. Ma on na celu weryfikację wiedzy i umiejętności, która bywa różna w poszczególnych krajach z uwagi na różnice programowe. W przypadku wykonywania jednego z zawodów regulowanych konieczna jest znajomość języka niemieckiego.
Wniosek o uznanie kwalifikacji zawodowych w Austrii należy złożyć do tamtejszego Ministerstwa Pracy i Gospodarki. Jeżeli szukasz zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy, możesz liczyć ze strony jej pracowników na wsparcie w dopełnieniu formalności.
Praca w Austrii tylko dla zaszczepionych
Jeżeli chcesz wyjechać do Austrii, musisz się liczyć z tamtejszymi obostrzeniami nałożonymi na obywateli w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19.
Od listopada 2021 roku władze austriackie wprowadziły obowiązek szczepień. Pracodawcy zostali zobowiązani do przestrzegania zasady 2G (geimfpt - zaszczepieni, genesen - ozdrowieńcy) i weryfikowania swoich pracowników. Jeśli chcesz podjąć zatrudnienie w Austrii, musisz posiadać unijny certyfikat covidowy lub certyfikat ozdrowieńca (ważny 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR). Zasada 2G, 2G+ (szczepienie, ozdrowienie + test) lub 3G (szczepienie, ozdrowienie lub test) obowiązuje także w punktach usługowych.