Praca w Holandii - Praca: Holandia
Praca w Holandii - Praca: Holandia
3 269 oferty pracy Holandia
Monter Pracownik produkcji Holandia
Eastgate Recruitment
Malarz przemysłowy Piaskarz Holandia
Eastgate Recruitment
Spawacz Mig Mag Tig Holandia
Eastgate Recruitment
Lekarz Holandia
Eastgate Recruitment
Stolarz produkcja skrzyń drewnianych Holandia
Eastgate Recruitment
Mechanik Maszyn budowlanych Holandia
Eastgate Recruitment
Szlifierz operator szlifierki Holandia
Eastgate Recruitment
Kierowca ciężarówki C+E Holandia
Eastgate Recruitment
Operator wózka widłowego Holandia
Eastgate Recruitment
Magazynier Holandia
Eastgate Recruitment
Mechanik samochodowy Holandia
Eastgate Recruitment
Monter rusztowań Holandia
Eastgate Recruitment
Lakiernik samochodowy Holandia
Eastgate Recruitment
Operator CNC Holandia
Eastgate Recruitment
Pielęgniarka Holandia
Eastgate Recruitment
Blacharz samochodowy Holandia
Eastgate Recruitment
Mechanik ciężarówek Holandia
Eastgate Recruitment
Operator Maszyn produkcja Holandia
Eastgate Recruitment
Monter kadłubów Spawacz Holandia
Eastgate Recruitment
Spawacz Tig Holandia
Eastgate Recruitment
Praca Holandia
Czy warto wyjechać za pracą do Holandii? Gdzie można obecnie znaleźć zatrudnienie?
Decyzja o emigracji za tzw. chlebem jest bardzo trudna i zdecydowanie trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Warto wcześniej zrobić rozeznanie w kwestii wolnych miejsc pracy - praca Holandia - dla obcokrajowców, uwzględniając przy tym swoją znajomość danego języka lub przynajmniej umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Ogromnie ważna jest także wysokość zarobków, na jakie na danym stanowisku można liczyć oraz koszty utrzymania. Pamiętaj, że region oraz wielkość miejscowości odgrywają w tych statystykach znaczącą rolę. Przyjrzyjmy się zatem sytuacji na rynku pracy w Holandii.
W jakich zawodach jest praca w Holandii?
Do niedawna najbardziej popularne były prace sezonowe przy zbiorach owoców lub innych zajęciach ogrodniczych. Polacy tłumnie jeździli na kilka miesięcy, by potem wygodniej żyć po powrocie do kraju, zainwestować pieniądze we własny interes, budowę domu, czy dalsze kształcenie i podnoszeni kwalifikacji. W ostatnich dwóch latach wyraźnie zmniejszyła się liczba zainteresowanych tego rodzaju pracą. Wiąże się to oczywiście z sytuacją, jaka zaistniała po wybuchu pandemii. Konieczność wykonywania testów na Covid, przymusowe kwarantanny po przekroczeniu granicy, a także rozłąka z bliskimi w tym trudnym dla wszystkich czasie ostudziła nieco zapał polskich pracowników.
W naszym serwisie regularnie pojawiają się kolejne oferty pracy w ogrodnictwie, rolnictwie, przy pracach budowlanych, wykończeniowych, elektryce, blacharstwie, mechanice pojazdowej, na liniach produkcyjnych, a także na magazynach i przy opiece nad seniorami. Największe szanse na zatrudnienie mają osoby doświadczone. Nie brak jednak ofert skierowanych do młodych, studentów oraz wszystkich tych, którzy gotowi są się przebranżowić.
Praca w Holandii przez agencję, czy na własną rękę?
Agencje pracy to pośrednicy między firmą a pracownikiem. Przed podjęciem współpracy z agencją, warto dobrze przeczytać warunki jej umowy, by nie było żadnych niedomówień. Najlepiej też korzystać z tych sprawdzonych i cieszących się dobrymi opiniami innych użytkowników. Agencja pracy to świetne rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą, od czego zacząć, gdzie szukać pracy w Holandii, gdzie noclegu i jakie załatwić formalności, szczególnie gdy dochodzi brak znajomości języka. Pracownicy agencji mogą pomóc przy formalnościach i zapewnić zakwaterowanie.
Ile można zarobić w Holandii?
Godne uwagi jest to, że w Holandii płaca minimalna ustanawiana jest 2 razy do roku, w styczniu i w lipcu. Od 1 stycznia 2022 stawka ta wynosi 1725 EUR brutto miesięcznie, co daje 79 EUR dniówki. Jest to płaca dla osób powyżej 21 roku życia, wykonujących pracę w pełnym wymiarze godzin. W tym roku również migranci przyjeżdżający do Holandii po raz pierwszy mają zapewnioną minimalną płacę na takim samym poziomie jak tamtejsi obywatele. Oczywiście warunkiem jest wywiązywanie się przez pracownika ze wszystkich punktów umowy. Osoby młodsze, obowiązują stawki dla młodzieży. Wzrastają one wraz z wiekiem pracownika. Do kwot podstawowych dodatkowo doliczane są premie, dodatki nocne, weekendowe, za trudne warunki (wartości te kumulują się) i liczne świadczenia socjalne.