Jak motywować pracowników?

Opublikowano: 27. 5. 2020

Najważniejszym zadaniem pracodawców jest motywowanie pracowników do polubienia ich w pracy, zadowolenia z zajmowanego stanowiska, poczucia się docenianymi finansowo i moralnie. Jeśli pracodawca chce, aby zespół ludzi był ze sobą w harmonii, a zwłaszcza wierni nie wyjeżdżali na lepsze warunki, musi stworzyć dla nich optymalne warunki. Pieniądze to nie wszystko i jako lider musisz przede wszystkim pokazać pracownikom, że są niezbędni dla Ciebie i Twoich działań. Wszystkie kroki, których żaden pracodawca ani szef nie powinien lekceważyć, można podsumować w kilku punktach.

1. Buduj relacje i dbaj o nie

Nie musisz spędzać weekendów w górach z pracownikami ani wychodzić na piwo po pracy. Oznacza to próbę bliższego poznania każdego członka zespołu niż tylko pracę. W ten sposób można ocenić, która rola najbardziej odpowiada każdemu, aby jak najlepiej wykorzystać ich potencjał z korzyścią dla firmy. Wszystko, czego potrzebujesz, to krótkie spotkanie i w przyjaznym duchu, aby przedyskutować swoje pomysły i zbudować wzajemne zaufanie.

2. Doceniaj osobowości

Jednym z częstych błędów jest chwalenie dobrze wykonanej pracy bez doceniania charakteru danej osoby. To nie jest złe, ale szef powinien dać ludziom do zrozumienia, że ​​wie, kim są i że nie zwraca uwagi tylko na występy, które wykonują.

3. Zwracaj się do pracownika po imieniu

Ten pozorny banał może zdziałać cuda, ponieważ pracownik czuje, że postrzegasz go jako człowieka, a nie zwykłego pracownika.

4. Nagradzaj swój zespół czymś wyjątkowym

Oczywiście zależy to od budżetu finansowego, ale zachwycisz pracowników bonami obiadowymi, ekipa dokręci np. Podczas gry w kręgle, czy zamówisz pudełko deserów na kawę.

5. Zanotuj postęp i porozmawiaj o tym

Jest to idealne rozwiązanie na regularne cotygodniowe spotkania. Siedząc razem i oceniając, co zadziałało, a co nie, jest dobre dla wszystkich. Zawsze poświęć trochę czasu, aby wspomnieć o osobach, które ostatnio poczyniły znaczne postępy. Wystarczy podać wszystkie szczegóły, a pracownicy będą przekonani, że ciężka praca w firmie jest doceniana.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy