Ambitni na drodze do sukcesu: Studia prawnicze – przyszłość dla wytrwałych
Rozważasz ubieganie się o indeks prawa, ale obawiasz się, że nie wytrwasz? Wokół studiów prawniczych narosło wiele mitów. Poznaj 3 fakty i 3 mity o tym kierunku – zdecyduj świadomie, czy to kariera dla Ciebie.
1. Prawo to kierunek dla wytrwałych studentów
To fakt. Studia prawnicze wymagają dyscypliny – materiału do przyswojenia jest dużo, a czasu dość mało. Co więcej, na pierwszym roku studiów wykładane są przedmioty, które z poszczególnymi gałęziami prawa pozornie mają niewiele wspólnego – w rzeczywistości są jednak niezbędne. Przykład? Logika, prawo rzymskie czy historia prawa polskiego. Stąd też osoby mało wytrwałe mogą się szybko zniechęcić i uznać, że czas przemyśleć swój wybór.
2. Aby studiować prawo, trzeba mieć koneksje
To mit. Jeżeli chcesz w przyszłości pracować jako adwokat czy notariusz, musisz nie tylko ukończyć studia prawnicze, ale również aplikację. Aby się na nią dostać, nie wystarczy posiadać dyplom – trzeba zdać też egzamin. Stąd też tak ważny jest wybór uczelni. Warto wybrać taką, w której zajęcia prowadzą znani w środowisku prawnicy. To nie wszystko – uczelnia powinna też kłaść nacisk na rozwój praktycznych umiejętności. Znajomości nie potrzebujesz ani aby wybrać uczelnię, ani aby dostać się na aplikację.
3. Nie ma możliwości skrócenia studiów na kierunku prawo
To mit. Owszem, standardowo studia na kierunku prawo trwają 5 lat. EWSPA – szkoła prawnicza w Warszawie proponuje jednak studentom skrócenie czasu studiów do 3,5 roku. Jak to możliwe? Kluczem jest ITS, czyli Indywidualny Tok Studiów. Dzięki temu trybowi nauki można ukończyć studia dużo szybciej. Dodatkowe 1,5 roku można przeznaczyć na studia podyplomowe czy przygotowanie do aplikacji – to zależy już tylko od absolwenta.
4. Aby studiować prawo, trzeba być ambitnym
To fakt. Osoby ambitne świetnie odnajdą się na tym kierunku. Powód jest prosty – studia prawo Warszawa to pierwszy krok do kariery. Aby zostać w przyszłości adwokatem, notariuszem czy prokuratorem, trzeba wykazać się ambicją i wytrwałością. Po ukończeniu studiów konieczne będzie rozpoczęcie aplikacji. Ta również trwa kilka lat. Ale jednocześnie warto pamiętać, że nie jest to jedyna możliwa ścieżka kariery.
5. Studia prawnicze to tylko teoria
To kolejny mit. Gdy student zdobędzie podstawową wiedzę, przychodzi czas na jej uporządkowanie i korzystanie z niej w praktyce. Do tego służą m.in. kazusy, które studenci rozwiązują na zajęciach. Ale to nie wszystko. Studenci późniejszych semestrów mogą wykazać się w studenckich poradniach prawnych. Do tego dochodzą praktyki studenckie oraz możliwość indywidualnych konsultacji z wykładowcami. To wszystko sprawia, że wiedzę teoretyczną można sprawdzić w praktyce przed opuszczeniem murów uczelni.
>
6. Absolwentów prawa omija bezrobocie
To fakt. Prawo czy administracja Warszawa – to kierunki, których absolwenci nie narzekają na brak zatrudnienia. Studia prawnicze są uniwersalne – można po nich pracować w urzędach, prywatnych firmach czy organizacjach pozarządowych. Osoby, które ukończyły wymienione kierunki, mogą też otworzyć własne firmy lub zaangażować się w projekty start-upów działających w branży nowych technologii. A ponieważ możliwości jest mnóstwo, to również znalezienie ciekawej pracy jest łatwiejsze.