5 wskazówek, jak znaleźć pracę za granicą

Praca za granicą ponownie zyskuje na popularności wśród osób poszukujących zatrudnienia. Jednak duża liczba ogłoszeń z zagranicznymi ofertami pracy w Internecie może utrudnić wybór odpowiedniej propozycji zawodowej. Dlatego w poszukiwaniu pracy za granicą warto ustalić plan działania, który pomoże Ci nie tylko w sprawnym, ale także skutecznym znalezieniu właściwej oferty. Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę, przeglądając ogłoszenia pracy za granicą.
1. Określ branżę, w której masz największe szanse zatrudnienia
Na podstawie Twojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego określ, jakie stanowiska Cię interesują i w jakich masz największe szanse na zatrudnienie. Pod uwagę weź również Twoje kwalifikacje, uprawnienia i ukończone kursy (np. uprawnienia na wózek widłowy, umiejętność czytania rysunku technicznego).
2. Wybierz kraj, w którym chcesz pracować
Ze względu na formalności najłatwiej jest podjąć pracę w Unii Europejskiej. Weź pod uwagę odległość, możliwości dojazdu do kraju docelowego, a także kulturę i język. Warto poznać także warunki zatrudnienia. Nie zapomnij o zapoznaniu się z cenami podstawowych towarów i usług. Wśród najpopularniejszych kierunków pracy za granicą wybieranych przez Polaków można wyróżnić Niemcy, Francję, Belgię i kraje skandynawskie.
3. Szukaj ofert pracy u sprawdzonych pracodawców
Przy przeglądaniu ofert pracy zwróć uwagę na pracodawcę, czyli firmę publikującą ogłoszenia. Sprawdź, czy ma doświadczenie w zatrudnianiu pracowników za granicą, jakie ma opinie oraz czy działa legalnie. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji pracy, która posiada wiele ofert pracy. Agencja pracy PowerJobs proponuje zatrudnienie w Niemczech oraz Francji w branży logistycznej, produkcyjnej, hotelarskiej, budowlanej i spawalniczej.
4. Przygotuj CV, które zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie
Jeśli nie wiesz, jak napisać CV, warto zapoznać się artykułami, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez tworzenie tego dokumentu aplikacyjnego. Możesz skorzystać z darmowych kreatorów i szablonów CV, dzięki czemu szybciej sporządzisz dokument z profesjonalną oprawą graficzną. W CV zawrzyj informacje o swoim doświadczeniu, wykształceniu i kwalifikacjach. Nie zapomnij o podaniu aktualnych danych kontaktowych i zgodzie RODO na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji.
5. Dopełnij formalności i przygotuj się na wyjazd
Po pomyślnym procesie rekrutacji pozostało Ci dopełnienie formalności – m.in. wypełnienie kwestionariusza osobowego i zrobienie badań lekarskich w medycynie pracy. Upewnij się u rekrutera, jakie rzeczy warto ze sobą zabrać na wyjazd. Kup bilet na przejazd lub, jeśli jedziesz własnym samochodem, dokonaj jego przeglądu i ewentualnych napraw.
Podsumowanie
Wyjazd do pracy za granicę może być ciekawym doświadczeniem, w którym nabędziesz nowych umiejętności, poznasz kulturę innego kraju, a przede wszystkim otrzymasz wynagrodzenie, które często jest znacznie wyższe od polskich zarobków. Pamiętaj, że kluczem udanej pracy za granicę jest wybór odpowiedniej dla Ciebie pracy w sprawdzonej firmie.
