Jak podbić rynek zagraniczny swoim biznesem?
Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO)
Żeby w ogóle zacząć myśleć o rozwijaniu swojej działalności na rynki zagraniczne, trzeba zapoznać się w kilkoma ważnymi pojęciami. Jednym z nich jest wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów, która w praktyce ujednolica zasady sprzedaży wysyłkowej za granicę na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. O WSTO mówimy wtedy, gdy sprzedaż dotyczy towarów wysyłanych z jednego kraju UE do drugiego – np. w sytuacji, gdy dochodzi do transakcji pomiędzy przedsiębiorcą a osobą fizyczną.
WSTO upraszcza procedurę rozliczeń tych transakcji, ale mamy tutaj także kilka wyjątków. Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość nie ma miejsca, gdy:
- razem z towarem zamawiana jest usługa, np. montażu;
- dochodzi do sprzedaży nowych środków transportu;
- sprzedawane są produkty używane zakupione wcześniej w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.
Warto także pamiętać, że WSTO nie dotyczy transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Mówimy wówczas o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT).
Rozliczenia podatkowe na rynkach zagranicznych
Od 1 lipca 2021 roku w życie weszło ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży na rzecz podmiotów z wielu krajów UE. VAT-OSS to system, który umożliwia rozliczanie wszystkich transakcji zagranicznych w ramach jednej procedury. Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi rejestrować VAT w każdym kraju, który jest celem dostawy jego towarów. Co więcej, podatek VAT jest wówczas odprowadzany w kraju, gdzie zarejestrowana jest działalność.
Do udziału w VAT-OSS może zgłosić się każdy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż wysyłkową za granicę. Procedura jest dobrowolna, ale naprawdę warto z niej skorzystać, a oszczędzony czas poświęcić na dalsze inwestycje. Więcej na temat VAT-OSS przeczytasz na: https://taxology.co/pl/limity-sprzedazy-wysylkowej-w-ue-w-2021.
Limity sprzedaży wysyłkowej
Sprzedaż wysyłkowa za granicę może mieć miejsce pomiędzy wszystkimi krajami UE. Stosujemy wówczas krajowe procedury rozliczenia podatku VAT, jednak tylko do momentu przekroczenia tzw. progów sprzedażowych.
Sposób rozliczania sprzedaży wysyłkowej za granicę (do innych krajów unijnych), zależy od wartości towarów i usług na rzecz odbiorców zagranicznych. Roczny limit takiej sprzedaży wynosi obecnie 10 tysięcy euro (czyli około 40 000 zł). W przypadku nieprzekroczenia tej kwoty przedsiębiorca może (ale nie musi) przystąpić do VAT-OSS, wówczas podatek rozliczać on będzie w kraju prowadzenia działalności. Powyżej tej kwoty zasady ulegają zmianie.
Po przekroczeniu sprzedaży na poziomie 10 000 euro przedsiębiorca musi zarejestrować VAT w każdym kraju, gdzie dokonał on sprzedaży towarów czy usług lub jest on zobowiązany do skorzystania z procedury VAT-OSS i rozliczania całej sprzedaży w krajach UE w ramach jednej dokumentacji.
Sprzedaż wysyłkowa tylko z pozoru jest skomplikowana. W praktyce warto korzystać z udogodnień, które przygotowali dla nas ustawodawcy i oszczędzić sobie nerwów. A jeśli potrzebujesz szerszego wsparcia i poradnictwa w kwestii podbijania rynków zagranicznych, zajrzyj na: https://taxology.co/pl/. Wspólnie znajdziemy odpowiedzi na Twoje pytania.