Praca kierowcy w Niemczech - jakie wymagania mają pracodawcy?
Wymagania pracodawców wobec kandydatów na kierowców w Niemczech mogą być bardzo zróżnicowane. Jeśli zastanawiasz się, jakich kwalifikacji od kierowców wymagają w Niemczech pracodawcy, zapoznaj się z poniższym artykułem. Wyjaśniamy w nim, jakie wymagania stawiane są przed kandydatami na stanowisko kierowcy w niemieckich firmach transportowych i logistycznych. Dzięki naszym wskazówkom przekonasz się, czy spełniasz warunki umożliwiające Ci zatrudnienie jako kierowca za granicą i jakie kwalifikacje musisz posiadać, by zdobyć satysfakcjonujące Cię wynagrodzenie.
Wymagania pracodawców wobec kandydatów na kierowców w Niemczech
Firmy transportowe i logistyczne zarówno w Polsce, jak i za granicą, prowadzą stały nabór na pracowników wyspecjalizowanych w drogowym przewozie towarów. Oferty pracy w Niemczech obfitują zatem w te skierowane do osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w tej branży (sprawdź np. te dostępne w agencji Finde HR). Od kandydatów na kierowców kadry zarządzające oraz przyszli pracodawcy oczekują natomiast konkretnych kompetencji. Do najczęściej pożądanych uprawnień i kwalifikacji należą:
- prawo jazdy umożliwiające kierowanie poszczególnymi kategoriami pojazdów,
- znajomość języków obcych,
- dyspozycyjność,
- brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu,
- aktualne badania psychologiczne,
- dodatkowe kursy i szkolenia (np. uprawniające do przewozu osób czy towarów ponadgabarytowych).
Prawo jazdy i inne dokumenty jako wymóg w pracy kierowcy w Niemczech
Wymagania pracodawców dotyczące formalnych uprawnień kandydata na stanowisko kierowcy pozostają kwestią bezsporną. Niezbędnym dokumentem, jaki kierowca za granicą musi przedstawić, jest prawo jazdy. To, na jaką kategorię powinno dawać ono uprawnienia do prowadzenia pojazdów, zależy od tego, jaką pracę ma wykonywać pracownik zatrudniony w branży transportowej czy spedycyjnej. Przykładowo, praca kierowcy w Niemczech, która miałaby polegać na prowadzeniu samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony, zobowiązuje kierowcę do legitymowania się prawem jazdy kategorii C lub C+E, które uprawnia ponadto do realizowania kursów z przyczepą lub naczepą.
Należy pamiętać, że posiadanie jedynie prawa jazdy nie daje od razu możliwości zatrudnienia się w firmie transportowej. Osoby zainteresowane tytułem kierowcy zawodowego muszą przejść odpowiednie szkolenie kwalifikacyjne. Niezbędne są również badania lekarskie, wskazujące na brak przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia zatrudnienia oraz badania psychologiczne. Oprócz prawa jazdy kategorii C lub C+E oraz wszelkich zaświadczeń i badań lekarskich, kierowca zawodowy musi też posiadać dokument potwierdzający zdolność prowadzenia pojazdów wielkogabarytowych lub wielkotonażowych, a także kartę kierowcy. Mile widziane są również uprawnienia uzyskane po ukończeniu specjalistycznego kursu ADR wymagane w przypadku m.in. przewozów materiałów niebezpiecznych.
Dyspozycyjność jako wymóg formalny w pracy kierowcy
Jeśli chodzi o jazdę pojazdem i pracę jaką wykonuje kierowca zawodowy, przepisy dokładnie określają czas prowadzenia pojazdu w ciągu jednego dnia. Co do zasady, wynosi on maksymalnie 9 godzin, jednak dwa razy w tygodniu można go przedłużyć do 10 godzin. Istnieją także inne limity czasowe, w tym tygodniowy (56 godzin) oraz dwutygodniowy (90 godzin). Ponadto, należy pamiętać, że kierowca zawodowy jest zobligowani do przerw w trakcie jazdy. Zgodnie z ustaleniami, po przejechaniu 4,5 godziny, musi odpocząć przez minimum 45 minut. Kierowca za granicą musi pozostawać więc w pełni osobą dyspozycyjną - m.in. w zależności od przyjętego w firmie systemu pracy.
Znajomość języka a praca kierowcy w Niemczech
W ogłoszeniach o pracę dla kierowców w Niemczech najczęściej wymieniany jest przez pracodawców język niemiecki, którego znajomość powinna znajdować się na poziomie podstawowym lub komunikatywnym. Niekiedy pojawia się również język angielski - wymagany w stopniu co najmniej podstawowym. Zdarzają się jednak przypadki, w których pracodawcy chętnie przyjmą pracowników bez znajomości jakiegokolwiek języka obcego (patrz: wyniki wyszukiwania praca Niemcy bez języka). Przed aplikowaniem na dane stanowisko warto więc zapoznać się z wymaganiami, jakie stawiają pracodawcy i wybrać najlepszą spośród ofert dla siebie.