Sytuacja na rynku pracy w Polsce

Czy w Polsce trudno jest znaleźć pracę?
Sytuacja na polskim rynku pracy jest stabilna. Na koniec września 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła 5,6 proc. i wskaźnik ten spada z miesiąca na miesiąc. To trend utrzymujący się od momentu zniesienia lockdownu. Jednak między poszczególnymi województwami występują spore różnice, gdy mowa o bezrobociu rejestrowanym. Przykładowo:
- Województwo wielkopolskie ma najniższą stopę bezrobocia – 3,3 proc.
- Niższy niż wyliczony dla kraju wskaźnik bezrobocia odnotowano też w województwach: pomorskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim, małopolskim i mazowieckim.
- Najwyższa stopa bezrobocia występowała w województwie warmińsko-mazurskim – 8,7 proc.
Ile osób pozostaje bez posady? Na koniec września 2021 r. w działających na terenie Polski urzędach pracy zarejestrowane były 934 674 osoby bezrobotne.
W których miastach można zarobić najwięcej – ranking
Wewnętrzne migracje zarobkowe to zjawisko występujące również w Polsce. Do którego miasta warto wyjechać, aby zarabiać lepiej niż dotychczas? Wskazówką mogą być dane publikowane przez regionalne Urzędy Statystyczne. Przykładowo na koniec września przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło:
- Kraków – 7143,95 zł
- Warszawa – 7106,83 zł
- Wrocław – 6398,91 zł
- Poznań – 6 331,04 zł
- Szczecin – 5948,84 zł
- Łódź – 5582,18 zł
- Lublin – 5362,51 zł
Zaskoczeniem może być fakt, że to nie Warszawa znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia. Jednocześnie warto pamiętać, że wysokość zarobków zależy od wielu czynników, do których należy zaliczyć m.in. branżę i stanowisko zajmowane przez pracownika oraz jego dotychczasowe doświadczenie.
W jakich branżach brakuje pracowników?
Lista zawodów deficytowych znajduje się w cyklicznej publikacji zatytułowanej „Barometr zawodów”. W 2021 r. w Polsce brakuje głównie pracowników fizycznych. Lista poszukiwanych profesji jest długa, a jeżeli posegregować je branżami, wskazać można:
- Pracowników budowlanych. Ma to związek ze wzmożoną aktywnością firm deweloperskich na terenie całej Polski. Praca czeka m.in. na betoniarzy, zbrojarzy, cieśli, dekarzy, elektryków czy monterów instalacji budowlanych.
- Kierowców. Firmy działające na polskim rynku zainteresowane są zatrudnieniem zarówno kierowców autobusów, jak i kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.
W związku z reformą oświaty na terenie kraju notuje się duże zapotrzebowanie na nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu.
Poszukiwania pracy w Polsce – sposoby
Jak znaleźć pracę w wyuczonym lub pożądanym zawodzie? Podstawową kwestią jest dotarcie do aktualnych ofert. Jest to możliwe na kilka sposobów.
W dobie internetu dużą popularnością cieszą się serwisy pracy, np. https://www.gowork.pl/praca. Aby poznać aktualne oferty, wystarczy określić miasto lub wskazać stanowisko. Dodatkowym atutem takich serwisów są: rozbudowana baza opinii o pracodawcach, wskazówki dotyczące tworzenia dokumentów aplikacyjnych czy forum, na którym osoby poszukujące posady mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami.
Osoby o krótkim stażu pracy często decydują się na skorzystanie z usług urzędu pracy. Powód jest prosty – są tam zatrudnieni doradcy zawodowi, a urząd może skierować pracownika bez doświadczenia na staż.
Jeszcze innym sposobem, aby znaleźć pracę na polskim rynku, jest wykorzystanie targów pracy. Odbywają się one cyklicznie w wielu miastach Polski i pozwalają porozmawiać bezpośrednio z pracodawcami.
