Korzyści z bonów żywieniowych dla pracowników
Bilety to niewątpliwie jeden z najkorzystniejszych benefitów dla pracowników. Jest to dodatek na posiłki, z którego można skorzystać w różnych punktach gastronomicznych. Bardzo często i z dużą popularnością pracownicy używają ich również do płacenia za zakupy spożywcze w sklepach. Według badań, około 1,3 miliona osób w Czechach, czyli ponad 12% populacji, korzysta z tego przywileju podczas zakupów.
Dlaczego bony żywieniowe są korzystne również dla pracodawców
Największą korzyścią dla pracodawców jest fakt, że bony żywieniowe stanowią koszt uzyskania przychodu. Jest to do 55% wartości bonu żywieniowego lub jeden posiłek dziennie. Jeśli pracodawca spełni wszystkie niezbędne warunki ustawy nr 586/92 Sb. może odliczyć tę kwotę od podstawy opodatkowania. Pozostałe 45% wartości bonu na posiłki jest zazwyczaj pokrywane przez pracownika.
Niektóre dobrze funkcjonujące firmy zwracają swoim pracownikom pełny koszt bonu na posiłki, co jest dużym plusem dla pracownika.
Jak to działa w praktyce
Najczęściej spotykanym scenariuszem jest to, że firma płaci 55 CZK z bonu na posiłek o wartości 100 CZK (czyli 55%), a pracownik dopłaca pozostałe 45 CZK, co jest bardzo korzystne dla pracownika. Przy obecnych wysokich cenach posiłków w restauracjach, jedzenie na mieście jest okazją, ponieważ pracownik zapłaci około połowy za dobrej jakości, obfity posiłek.
Żywienie a prawo
Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom posiłków. Jednocześnie ma możliwość dopłaty do posiłków w formie bonów żywieniowych. Koszty poniesione przez pracodawcę są kosztem uzyskania przychodu. Od stycznia 2018 roku obowiązuje nowy dekret, zgodnie z którym cena najkorzystniejszego dla pracowników bonu na posiłki wzrosła o cztery korony do 109 koron. Przy tej wartości bonu na posiłki pracodawca może odliczyć najwyższą kwotę podatku, a pracownik otrzymuje bon na posiłki o najwyższej wartości przy najniższej dopłacie.
Inne plusy
W przeciwieństwie do innych benefitów, takich jak np. darmowe karnety na basen itp. z bonów na posiłki mogą korzystać wszyscy pracownicy bez względu na wiek i płeć. Niektóre sieci handlowe wprowadzają bony obiadowe, które są już akceptowane przez ponad 30 tys. firm gastronomicznych.