Czy będziesz dojeżdżać do nowej pracy? Masz prawo do zasiłku
Bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, a pracodawcy prześcigają się w oferowaniu świadczeń. Oprócz pracodawców, we wspieranie niskiego bezrobocia angażuje się również państwo, a jednym z narzędzi motywujących zarejestrowanych do poszukiwania pracy jest dodatek za dojazd do pracy, który urząd pracy oferuje od 2016 roku. Wnioskodawca musi jednak spełnić kilka warunków.
Korzyści dla zarejestrowanych osób poszukujących pracy
O zasiłek mogą ubiegać się wyłącznie osoby poszukujące pracy zarejestrowane w Urzędzie Pracy dłużej niż 5 miesięcy lub przebywające w Urzędzie Pracy z powodu zwolnień grupowych.
Jeśli taka osoba poszukująca pracy znajdzie pracę w mieście lub wsi innej niż jej miejsce zamieszkania i otrzyma umowę o pracę na co najmniej sześć miesięcy, może ubiegać się o dodatek na dojazdy z odpowiedniego Urzędu Pracy. Umowa o pracę nie może być zawarta z tym samym pracodawcą, u którego wnioskodawca pracował w ciągu ostatnich dwóch lat.
Wysokość zasiłku jest różna dla każdego
Zasiłek na mobilność regionalną, jak sama nazwa zasiłku mówi, wynosi od 1 500 do 3 500 CZK miesięcznie, w zależności od odległości, na jaką wnioskodawca będzie dojeżdżał. Najwyższą kwotę można uzyskać, jeśli dojazd do pracy wynosi ponad 50 km. Dodatek wypłacany jest za dojazdy na odległość powyżej 10 km, z wyjątkiem gmin, w których nie ma połączenia.
Kandydat może otrzymywać zasiłek przez rok i nie może zarabiać więcej niż 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Zasiłek wypłacany jest tylko za dojazdy do czeskich miast i wsi, z wyjątkiem województwa morawsko-śląskiego, które dopłaca również za dojazdy za granicę.
Nawet jeśli spełniasz wszystkie warunki, nie oznacza to, że automatycznie otrzymasz zasiłek. W takim przypadku należy co miesiąc przedstawić odcinek wypłaty, a zasiłek będzie pomniejszany za każdy dzień nieobecności w pracy. Nie musisz mieć ze sobą biletów ani dowodu zakupu paliwa.
Dodatek ten może pomóc nie tylko w pokryciu kosztów dojazdu, ale również w opiece nad dzieckiem lub tymczasowym wynajmie.
Oprócz dodatku na dojazdy do pracy, państwo oferuje również dodatek relokacyjny za przeprowadzkę.