Czy w pracy cierpisz na „chorobę łodzi podwodnej”? Wiemy, jak sobie z nią radzić

Opublikowano: 15. 4. 2019

Czy denerwuje Cię ciągłe klikanie pióra z następnego biurka w biurze? Czy stale gwiżdżący kolega dosłownie doprowadza cię do szaleństwa? Alergia społeczna - świecka choroba podwodna - jest dość powszechna w każdej małej grupie. Nie tylko ze współpracownikami, ale z partnerem czy współlokatorami zaczynasz wchodzić w niepotrzebne konflikty, zaczynasz myśleć o drobiazgach, których wcześniej nie zauważyłeś. Niektóre starcia skutkują niepotrzebną agresją, a nawet przemocą. Mężczyzna po prostu „wspina się po twojej szyi”. Nieważne, czy pracujesz w biurze, na hali produkcyjnej, w magazynie czy w sklepie.

Czy lubisz swoją pracę?

Jeśli jesteś zadowolony ze swojej pracy, dogadujesz się z kolegami i przełożonymi w normalnych sytuacjach i lubisz swoją pracę, powinieneś fobia do zniesienia. Dowiedz się, czy trzeba stracić dobrą pracę tylko z powodu „łodzi podwodnej”. Nie zrujnuj tego, gdzie chcesz. Zaburzenia psychiczne występują również u niektórych osób, które dają się ponieść niechęci. Nie ma sensu dowiadywać się, kto jest winny. Nie ma winnego. Nigdy nie wiadomo, kto ma na sobie „łódź podwodną”.

Wprowadź zmianę

Spróbuj coś zmienić. Nie musi to być duża ani radykalna zmiana, po prostu mała rzecz. Czasami wystarczy coś zmienić w biurze, nową pracę lub nowe pomysły. Nowe zajęcia, które zatrudnią cały zespół, mogą wnieść świeży powiew do dusznej atmosfery.

Zrób sobie przerwę

Najlepszym sposobem na pozbycie się fobii społecznej jest zrobienie sobie przerwy od kolegów. Nie widząc ich, nie obcując z nimi, nie będąc z nimi w kontakcie. Spędź dłuższy weekend, weź kilka dni wolnego i zrelaksuj się. W pracy staraj się jak najmniej komunikować z kolegą, któremu czujesz lęk. Użyj służbowych e-maili lub innego współpracownika jako pośrednika.

Zmień przydział

Jeśli odpoczynek lub wakacje nie pomogą, poproś przełożonego o ponowne przydzielenie. Spróbuj przejść na drugi koniec biura lub na drugi koniec linii produkcyjnej. Czasami wystarczy kilka metrów, aby pozbyć się niechęci.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy