Dlaczego wielozadaniowość nie działa w pracy?

Opublikowano: 28. 2. 2019

Wielozadaniowość to termin techniczny określający robienie wielu rzeczy jednocześnie. Wiele osób uważa, że ​​są bardziej utalentowanymi kobietami do wielozadaniowości, ale to tylko rozpowszechniony mit, który nie jest oparty na prawdzie. W rzeczywistości wielozadaniowość kontroluje tylko 2,5% populacji. Jeśli myślisz, że robisz więcej niż jedną rzecz naraz, w rzeczywistości robisz każdą rzecz w krótkich odstępach czasu.

Nie próbuj robić więcej niż jednej rzeczy naraz

Czy siedzisz na spotkaniu, próbujesz czytać e-maile i nadal wybierasz prezent dla partnera lub dzieci w Internecie? Myślisz, że możesz to wszystko zrobić na raz, ale to tylko iluzja. Czytając e-mail z pewnością nie dostrzegasz swojego przełożonego w 100%. Uniwersytet Stanforda przeprowadził badania, które wykazały, że ludzie, którzy dzielą się więcej niż jedną rzeczą naraz i biegają od jednej do drugiej, są znacznie mniej wydajni i wykonują mniej niż osoby, które wykonują jedną czynność i rozpoczynają pracę po jej zakończeniu. I nie tylko. Badania potwierdziły, że ci ludzie - wielozadaniowi - mają trudności z zapamiętaniem wszystkiego, mają problemy z koncentracją, organizowaniem myśli i przechodzeniem od jednego zadania do drugiego. Mózg ludzki, nawet mózg kobiety, nie jest przystosowany do skupiania się na więcej niż jednej rzeczy naraz, więc wynik nie będzie tak skuteczny.

Oprócz zmniejszenia wydajności pracy, badania przeprowadzone na Uniwersytecie Londyńskim wykazały, że osoby wielozadaniowe mają obniżone naturalne IQ, podobnie jak w przypadku lekkiego zażywania narkotyków lub przerwy w nocy. Dla części testowanych było to nawet do 15 punktów. Pogarszają się wyniki uczniów. Podczas odrabiania lekcji uczniowie często są połączeni z siecią społecznościową lub grą, a mózg nie jest w stanie w pełni skupić się na zadaniach domowych.

Skoncentruj się tylko na jednej rzeczy

Pozbycie się wielozadaniowości przynosi wiele korzyści we wszystkich dziedzinach życia iw każdym środowisku, w tym w miejscu pracy. To zdecydowanie kluczowe dla Twojej kariery. Ludzie zakładają, że umiejętność chirurga polega na koncentracji i dokładności jego rąk i to prawda. Jednak ta umiejętność wynika ze zdolności skupienia się tylko na jednym pacjencie. Nie musisz być chirurgiem, aby odnieść sukces i uwolnić się od świata wielozadaniowości. Niezależnie od tego, czy podlewasz ogród, składasz zamówienie, czy kładziesz towary na półce, najlepszą wydajność jest wtedy, gdy robisz to wszystko na raz. Wypróbuj.HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy