Polacy starają się unikać dojazdów do pracy

Opublikowano: 13. 12. 2018

Jeśli Polacy muszą dojeżdżać do pracy, są gotowi spędzić w drodze maksymalnie pół godziny. Przy zmianie pracy dojazd do pracy mógł być zrekompensowany jedynie przez bardziej znaczący wzrost płac. To opinie Czechów, do których odnoszą się ankiety. Wraz ze spadkiem bezrobocia spada również gotowość Czechów do dojeżdżania do pracy lub nawet wyprowadzania się do pracy. Czas spędzony w drodze do pracy staje się coraz ważniejszym czynnikiem przy rozważaniu zatrudnienia.

Co pokazała ankieta

Trzech na dziesięciu Czechów, z którymi się skontaktowano, nie jest zadowolonych z długości dojazdów do pracy. To coraz więcej, bo np. W ubiegłym roku takich osób było o 23 proc. Mniej. Chcą dojeżdżać do pracy maksymalnie na pół godziny, a jedna piąta pracowników spędza dwa razy więcej czasu w drodze do pracy iz pracy. Ta grupa jest najbardziej otwarta na zmianę pracy, jeśli dostaną odpowiednią pracę w mniejszej odległości od domu. Według osób dojeżdżających do pracy długie dojazdy do pracy można zrekompensować jedynie bardziej znaczącym wzrostem wynagrodzeń.

Przeniesienie do pracy wcale się nie podoba

Pomysł wyjazdu do pracy do innego miasta, jak to jest powszechne np. W USA, jest dla Czechów nie do przyjęcia. Tej niechęci nie potęguje obecna sytuacja na rynku pracy. W przeszłości było trochę inaczej, na co przyznała się niespełna jedna trzecia badanych, z czego największy odsetek stanowiły osoby z wyższym wykształceniem. Najczęstszym powodem przeprowadzki do pracy była ciekawsza praca i wyższe wynagrodzenie. Lepsze warunki płacowe są ważnym czynnikiem nawet dzisiaj. Wysiłek, aby zdobyć nowe doświadczenie i dobrą pracę w swojej dziedzinie, również odgrywa ważną rolę w kwestii przeprowadzki.

Gdzie i dlaczego ludzie przeprowadzali się do pracy?

Około trzech piątych respondentów przeniosło się do pracy w innym regionie w Polsce. Mniej niż jedna trzecia wyjechała za granicę, aby pracować za granicą, a głównym motywem pracy za granicą były lepsze pieniądze za równie wymagającą pracę. Jednak częściej motywacją dla studentów jest praca marzeń lub społeczeństwo. Dla młodzieży do 34. roku życia to także okazja do nauki języka obcego, możliwość zamieszkania za granicą i zdobycia nowych doświadczeń.

Badanie potwierdziło również, że dwie trzecie Czechów nie byłoby zmuszonych do przeprowadzki przez ciekawszą ofertę pracy lub lepsze warunki płacowe.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy