W jakim stopniu pracodawcy mogą wpływać na odzież pracowników?

Opublikowano: 26. 1. 2021

Czy możesz sobie wyobrazić wejście do biura, w którym przywita Cię pracownik w dresach, a wokół niej będzie machać sprzątaczka w eleganckim kostiumie? Pomysł jest zabawny, ale w rzeczywistości istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że spotkasz się z taką sytuacją. Jeśli chodzi o sprzątaczkę, jej ubranie zależy wyłącznie od jej wyboru, chyba że firma zleca jej noszenie munduru lub munduru, ale na stanowiskach, które wiążą się z poważniejszymi zajęciami, personel zwykle przestrzega kodeksu ubioru. Czy pracodawca ma prawo je zamawiać?

Kodeks pracy nie oznacza odzieży

W Kodeksie pracy nie ma wzmianki o odzieży zalecanej, a jedynie elementy ochronne, w tym odzież ochronna. Prawo nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom określonej odzieży ochronnej zwiększającej bezpieczeństwo pracy, aw przypadku jej zużycia pracodawca jest zobowiązany zorganizować jej wymianę.

Pracownik jest zobowiązany do przestrzegania przepisów wewnętrznych

Jeżeli pracodawca chce i wymaga od swoich pracowników noszenia przepisanej odzieży, musi to być określone w przepisach wewnętrznych. Pracownik podpisuje zgodę na przestrzeganie regulaminu wewnętrznego już na starcie, jednocześnie z umową o pracę, w tym mundurami wymaganymi na niektórych stanowiskach pracy - szpitale, policja itp. Niekiedy sama umowa o pracę zawiera obowiązkową odzież.

Regulacje wewnętrzne mogą mieć różne brzmienia w zależności od charakteru firmy. Niektóre firmy wymagają noszenia kolorów zgodnych z polityką firmy, inne zabraniają jedynie mężczyznom noszenia szortów latem, a kobietom w koszulkach bez rękawów z wąskimi ramiączkami lub głębokim dekoltem.

Zakończenie za niewłaściwą odzież

Jeśli pracownik nie nosi przepisanej odzieży, może to być powodem do rozwiązania umowy przez pracodawcę, co pracodawca ma prawo udzielić natychmiast i bez ostrzeżenia.

Jednak większość pracodawców najpierw ostrzega swoich podwładnych przed nieodpowiednim ubiorem. Nie jest regułą, że pracownik zostaje zwolniony, jeśli tylko raz przyjdzie w nieokreślonym ubraniu i przeprosi.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy