Jak idealne szkolenie dla pracowników

Opublikowano: 10. 12. 2018

Żaden z nas nie może uniknąć sporadycznego treningu. Ale jak to możliwe, że gdzieś ludzie przychodzą na trening w dobrym nastroju, a gdzieś są zatrute twarze? Jeśli pracodawca wymaga od swoich pracowników udziału w szkoleniach, aby poszerzyć swoje horyzonty, będąc jednocześnie pozytywnym zasobem, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Jak uczynić szkolenie pozytywnym?

Najpierw musisz dowiedzieć się, czym interesują się ludzie. Uczestnicy docenią możliwość wpływania na wybór tematów. Idealnie jest, jeśli sam wybierzesz tematy. To bardzo motywujące uczestnictwo, ponieważ podczas szkolenia nauczą się czegoś, co ich interesuje. Jednak nie zawsze możemy zaspokoić potrzeby wszystkich, więc dzień powinien być przyjemniejszy. Z jednej strony to okazja do nauczenia się czegoś nowego, poszerzenia horyzontów i zrobienia czegoś dla siebie. Kolejnym przyjemnym czynnikiem jest mała przekąska, z której mogą skorzystać uczestnicy. Ważną rolę odgrywa również środowisko, w którym odbywa się szkolenie. Idealne jest środowisko zewnętrzne.

Szanowanie czasu pracowników jest również ważne. Szkolenie w godzinach pracy powinno być oczywiste. Każdy pracownik ma prawo wyjść i odpocząć po pracy, więc nie będzie zadowolony, jeśli jego czas zostanie skrócony szkoleniem. Nie zapomnij też o przerwach. Nawet najbardziej interesujące szkolenie staje się długotrwałe, jeśli trwa długo.

Jakość wykładowcy również odgrywa dużą rolę. Idealne, jeśli masz już jakieś doświadczenie z wykładowcą lub zostało Ci to polecone przez kogoś, kto uczestniczył w szkoleniu, za które prowadził. Koledzy również mogą to polecić. Bardzo dobrze, jeśli uczestnicy sami mogą, jeśli są zainteresowani, wziąć udział w dyskusji. Dobry wykładowca wzbogaca także prezentacje lub filmy towarzyszące jego wykładowi. Nie zapomnij o drukowanych materiałach z podstawową wiedzą, dzięki którym uczestnicy mogą powrócić do tematu i, jeśli to konieczne, przypomnieć sobie podstawowe fakty.HitPraca.pl
Autor: Petra Hornová
Platforma do łączenia pracodawców z osobami poszukującymi pracy.