Jak tachograf liczy czas pracy kierowców?
Do prawidłowego rozliczenia czasu pracy kierowców przydatne są trzy rzeczy: wiedza dotycząca aktualnych przepisów i Prawa Pracy, nowoczesne tachometry w samochodach oraz oprogramowanie księgowe. Prowadzisz własną firmę transportową i chcesz skrupulatnie rozliczać swoich kierowców z czasu pracy? Zobacz, jak w praktyce działa tachometr i w jaki sposób oblicza czas pracy podczas kierowania pojazdem.
W jaki sposób tachometr samochodowy liczy czas pracy kierowcy zawodowego?
Tachografy samochodowe to urządzenia, które rejestrują czas pracy kierowcy. Nowoczesny sprzęt realizuje takie działania automatycznie wraz z zapisem dotyczącym prędkości pojazdu i pokonanej odległości. Celem stosowania takiego sprzętu jest bieżące monitorowanie, czy kierowcy przestrzegają obowiązujących przepisów dotyczących czasu pracy.
Tachograf cyfrowy działa na zasadzie rejestracji danych w czasie rzeczywistym. Urządzenie to zapisuje informacje o czasie jazdy, odpoczynku, prędkości oraz innych parametrach. Dane przechowywane są na karcie kierowcy, która musi zostać wprowadzona do urządzenia podczas każdej wykonywanej trasy.
Jeśli flota firmowych samochodów jest wyposażona w tachografy, możesz sobie znacznie ułatwić sposób prowadzenia działalności transportowej. Wystarczy, że wykorzystasz usługi rozliczania czasu pracy kierowców – zewnętrzna firma zajmie się zarówno ewidencją, jak i przygotowywaniem rozliczeń.
Jak długo może pracować kierowca zawodowy? Poznaj najważniejsze przepisy
Przepisy w Polsce dokładnie określają sposób pracy kierowców zawodowych, podobnie jak i rozliczanie ich czasu pracy. A zatem co musisz wiedzieć, jeśli chcesz prawidłowo prowadzić rozliczanie czasu pracy kierowców z tachografów? Przejrzyj kilka istotnych informacji w pigułce:
- dzienny czas pracy kierowcy zawodowego nie może być dłuższy niż 9 godzin lub 10 godzin, ale maksymalnie dwa razy w tygodniu kalendarzowym.
- za 9-godzinny czas pracy kierowca ma prawo do 45 minut przerwy łącznie,
- po 6 cyklach pracy kierowca musi odpocząć przez co najmniej 45 godzin,
- po każdych 4 godzinach prowadzenia pojazdu kierowca jest zobligowany do 45 minut przerwy.
Zgodnie z taryfikatorem Pakietu Mobilności Unii Europejskiej przekroczenie dziennego czasu prowadzenia pojazdów do godziny to mandat w wysokości 100 złotych.
Dane z tachografu – jak i kiedy je odczytać?
Dane z karty kierowcy powinieneś odczytywać co najmniej raz na 28 dni, a dane z tachografu cyfrowego – co najmniej raz na 90 dni. W wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku zakończenia pracy kierowcy, utraty ważności karty lub na wniosek jednostki kontrolnej, dane można odczytać poza standardowym harmonogramem.
Pracodawca ma obowiązek pobrać dane z tachografu natychmiast w kilku sytuacjach. Dzieje się tak, gdy:
- pojazd ma zostać przekazany innemu podmiotowi,
- w przypadku awarii tachografu,
- gdy pojazd jest wycofywany z użytkowania,
- na wniosek organu kontrolnego.
Pamiętaj! Kierowca zawsze ma prawo do dostępu do swoich danych zarejestrowanych w tachografie i jako pracodawca masz obowiązek je udostępnić.
