Jak idealne szkolenie dla pracowników

Opublikowano: 29. 5. 2020

Nikt z nas nie uniknie okazjonalnych szkoleń. Ale jak to możliwe, że gdzieś ludzie przychodzą na trening w dobrym nastroju, a gdzieś są zatrute twarze? Jeżeli pracodawca wymaga od swoich pracowników udziału w szkoleniach, które powinny poszerzyć ich horyzonty, a jednocześnie przynieść pozytywną korzyść, to należy mieć świadomość kilku ważnych faktów.

Jak uczynić szkolenie pozytywnym?

Najpierw musisz dowiedzieć się, czym interesują się ludzie. Uczestnicy docenią możliwość wpływania na wybór tematów. Idealnie jest, jeśli sam wybierzesz tematy. To bardzo motywujące uczestnictwo, ponieważ podczas szkolenia nauczą się czegoś, co ich interesuje. Jednak nie zawsze możemy zaspokoić potrzeby wszystkich, więc dzień powinien być przyjemniejszy. Z jednej strony to okazja do nauczenia się czegoś nowego, poszerzenia horyzontów i zrobienia czegoś dla siebie. Kolejnym przyjemnym czynnikiem jest mała przekąska, z której mogą skorzystać uczestnicy. Ważną rolę odgrywa również środowisko, w którym odbywa się szkolenie. Środowisko poza miejscem pracy jest idealne.

Ważne jest również, aby szanować czas pracowników. Szkolenie w godzinach pracy powinno być oczywiste. Każdy pracownik ma prawo wyjść i odpocząć po pracy, więc nie będzie zadowolony, jeśli jego czas zostanie skrócony szkoleniem. Nie zapomnij też o przerwach. Nawet najbardziej interesujący trening staje się długotrwały, jeśli trwa długo. Ważną rolę odgrywa również jakość prowadzącego. Idealne, jeśli masz już jakieś doświadczenie z wykładowcą lub zostało Ci to polecone przez kogoś, kto uczestniczył w szkoleniu, za które prowadził. Koledzy również mogą to polecić. Bardzo dobrze, jeśli uczestnicy sami mogą, jeśli są zainteresowani, wziąć udział w dyskusji. Dobry wykładowca wzbogaca także prezentacje lub filmy towarzyszące jego wykładowi. Nie zapomnij o materiałach drukowanych z podstawową wiedzą, dzięki którym uczestnicy mogą powrócić do tematu i, jeśli to konieczne, przypomnieć sobie podstawowe fakty.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy