Szczęście kontra ciężka praca - co prowadzi do sukcesu?

Opublikowano: 5. 6. 2020
Szczęście kontra ciężka praca - co prowadzi do sukcesu?

Sukces w pracy to jedno. Często kojarzy nam się ze stanowiskiem kierowniczym, pełnym wynagrodzeniem i wieloma prestiżami. Jednak ten pomysł jest daleki od tego, co zostało zaplanowane, ponieważ planowanie kariery, cele zawodowe i pragnienia są tak różnorodne, jak osobiste podejście do życia. Niezależnie od tego, czy jesteś bankierem inwestycyjnym, założycielem start-upu czy pracownikiem biurowym, wszyscy chcemy wiedzieć: „Co jest ważne w Twojej pracy?”

Gorący temat >

Wydaje się, że to pytanie rozwijało się od kilku lat. Niezliczeni trenerzy i seminaria obiecują łatwą odpowiedź na mniej lub więcej pieniędzy. Poszukiwanie jednej cudownej formuły od dawna jest biznesem. Często słyszymy, że pewne cechy, takie jak wytrwałość, pasja i determinacja, mogą wspierać karierę. Brzmi to właściwie logicznie, nasze babcie już powiedziały: „Jeśli czegoś chcesz, musisz coś z tym zrobić!” Zatem formuła sukcesu zawodowego jest bardzo prosta. Jeśli chcesz odnieść sukces, po prostu musisz ciężko pracować. Ale czy to naprawdę wystarczy?

Zależy to również od szczęścia i przypadku

Włoski naukowiec Alessandro Pluchino nie chciał być usatysfakcjonowany tą prostą formułą i uznał ją za ważną inne czynniki sukcesu. W badaniu on i jego koledzy z Uniwersytetu w Katanii stwierdzili, że przebieg naszej kariery zależy również od szczęścia i przypadku. Badacze nie twierdzą, że jedynym decydującym czynnikiem jest szczęście. Jednak z ich danych wynika, że ​​wielu osobom brakuje kluczowych kroków prowadzących do sukcesu zawodowego, nie dostrzegają szczęśliwych zbiegów okoliczności i nowych ścieżek, ponieważ zbytnio koncentrują się na optymalizacji swoich umiejętności.

Talent też nie gwarantuje sukcesu

Badanie pokazuje nie tylko, że rozpoznawanie i wykorzystywanie szczęśliwych zbiegów okoliczności ma wpływ na nasze kariera. Naukowcy próbowali również sprawdzić związek między sukcesem a talentem, symulując ścieżki kariery tak zwanych „agentów” przy użyciu modelu matematycznego. Wynik: najbardziej utalentowani ludzie rzadko odnoszą największe sukcesy. Osoby odnoszące największe sukcesy często pochodzą z grupy stosunkowo przeciętnie utalentowanych osób. Czy to oznacza, że ​​ciężka praca nie jest tego warta, zaangażowanie nie jest wynagradzane, a talent jest zupełnie nieistotny? Wreszcie, czy badanie pokazuje, że powinniśmy po prostu usiąść i czekać na szczęśliwy zbieg okoliczności, aby zająć się wszystkim?


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy