Z czym wiąże się praca w niepełnym wymiarze godzin?

Opublikowano: 5. 2. 2020

Praca na pół etatu staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród młodych rodziców, którzy mogą uzupełniać się na drugiej zmianie i spędzać więcej czasu z dziećmi. Niezależnie od powodu, dla którego pracujesz w niepełnym wymiarze godzin , pamiętaj, że przynosi to więcej zmian niż tylko krótsze godziny pracy.

Mniej pracy, mniej muzyki

Logiczne jest, że jeśli pracujesz mniej, otrzymasz również niższe wynagrodzenie, które jest również określone w Kodeksie pracy w sekcja 80.

Jednak w wielu krajach obowiązuje redukcja godzin pracy za taką samą płacę, w której pracownicy płacą taką samą pracę jak zwykłe 40 godzin tygodniowo. Nic takiego nie jest jeszcze rozważane w naszym kraju.

Kto zgodnie z prawem jest uprawniony do pracy w niepełnym wymiarze godzin?

Niektórzy pracownicy mogą ubiegać się o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy z kilku powodów, a pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania.

Jeśli pracownik opiekuje się dzieckiem w wieku poniżej 15 lat i nie uniemożliwiają mu tego poważne przyczyny operacyjne (które Kodeks pracy nie określa), ma prawo do pracy w niepełnym wymiarze godzin. Pracodawcy często nie spełniają żądań , ale ich argumenty nie wytrzymają w sądzie.

A co z nadgodzinami?

Wynagrodzenie w niepełnym wymiarze godzin działa tak samo w przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin, jak w przypadku tradycyjnego zatrudnienia .

Pracownik musi być wynagrodzony za pracę poza określonymi godzinami pracy, ale należy zachować ostrożność. Jeśli pracuje w pełnym wymiarze godzinowym, jest wynagradzany regularną pensją bez prawa do dodatku. Premie przysługują mu tylko , gdy przekroczy liczbę godzin przekraczających jego pełne zatrudnienie. nadgodziny.

Krótsze godziny to krótsze wakacje

Chociaż pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin również ma prawo do czterech tygodni urlopu, liczba dni jest zmniejszona . Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ma mniej zmian. Na przykład, jeśli pracownik pracuje tylko dwa dni w tygodniu, przysługuje mu tylko osiem dni wolnego.

A co z przejściem na emeryturę?

Pracodawca płaci za pracownika ubezpieczenie społeczne w niepełnym wymiarze godzin, więc emerytura jest obliczana w taki sam sposób, jak w przypadku zatrudnienia na pełny etat. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że w praca w niepełnym wymiarze godzin to zazwyczaj niższe wynagrodzenie, co znajduje odzwierciedlenie w wysokości emerytury.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy