Jak wesprzeć dziecko w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty to ważne wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka. Zazwyczaj w pewnym stopniu przejmują się nim także rodzice uczniów kończących edukację na poziomie podstawowym. Jeżeli chcemy wspomóc swoje dziecko w przygotowaniu do ważnego testu, możemy to zrobić. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób należy się do tego zabrać.
Pomóż dziecku w stworzeniu planu nauki
Jeżeli ósmoklasista systematycznie się uczył, robił na lekcjach notatki i słuchał wskazówek swoich nauczycieli, najprawdopodobniej nie będzie miał problemu z tym, aby powtórzyć materiał przed planowanym egzaminem. Niemniej jednak stres potrafi znacznie utrudnić proces przyswajania wiedzy, nawet osobom, które do tej pory uczyły się dobrze. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli nasze dziecko zaniedbywało regularną naukę w szkole. Na szczęście, nawet w takiej sytuacji można mu pomóc.
Jako rodzice powinniśmy zachęcić pociechę do stworzenia planu nauki. Najlepiej byłoby, gdyby ósmoklasista powtarzał ważne zagadnienia przez określoną ilość czasu dziennie. Im wcześniej rozpocznie się proces powtarzania najważniejszych informacji, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania satysfakcjonujących wyników testu. Warto zadbać przy tym, aby dziecko dysponowało komfortową przestrzenią do nauki. Zachęćmy je do tego, by pozbyło się tak zwanych rozpraszaczy. Na czas nauki najlepiej wyciszyć telefon, a także wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne. Cisza i spokój znacząco ułatwią proces przyswajania wiedzy, co szybko zaowocuje efektami.
Zachęć do skorzystania z profesjonalnych pomocy naukowych
Korzystanie z notatek, które przygotowało się na lekcjach, jest bardzo ważne. Pomocne są również podręczniki oraz zeszyty ćwiczeń. Może się jednak okazać, że to nie wystarczy, zwłaszcza jeśli dziecku zależy na uzyskaniu wysokich wyników na egzaminie. Warto zatem wspomóc dziecko repetytorium ósmoklasisty z języka polskiego, angielskiego czy matematyki. W tego typu opracowaniach znajdują się najważniejsze informacje, które mogą przydać się na teście. Nie brakuje w nich ciekawych przykładów, które zapadają w pamięć.
Jeśli jednak repetytorium ma pomóc, młody człowiek musi korzystać z niego systematycznie, najlepiej codziennie. Warto zachęcić go nie tylko do przyswajania treści, ale również do rozwiązywania konkretnych zadań. Jest to szczególnie ważne w przypadku nauk ścisłych, takich jak wspomniana już matematyka. Na egzaminie od dziecka wymagane będą bowiem praktyczne umiejętności rozwiązywania rozmaitych zadań.
