Kariera w budownictwie - analizujemy przyszłościowe i pożądane na rynku zawody
Branża budowlana dynamicznie się rozwija, a zapotrzebowanie na fachowców rośnie. Wiele zawodów nie wymaga kierunkowego wykształcenia czy doświadczenia. Wystarczy jedynie chęć do pracy i zdobywania nowych kompetencji. Niezaprzeczalną zaletą są relatywnie wysokie zarobki, a także możliwość ciągłego rozwoju. Minusem są oczywiście trudne, a niekiedy szkodliwe warunki. Konieczne jest posiadanie nienagannego zdrowia i sprawności fizycznej.
Jeśli planujesz rozpocząć karierę w tym sektorze gospodarczym, to koniecznie sprawdź, jakie profesje są najbardziej przyszłościowe. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach na znaczeniu stracą zawody, które opierają się wyłącznie na pracy fizycznej.
Cieśla (stolarz) budowlany
Cieśla zajmuje się przede wszystkim obróbką drewna, jednak nie jest to zawód stolarza. Głównym zajęciem jest tworzenie konstrukcji budowlanych, takich jak np. więźba dachowa, okna, drzwi, pomosty robocze, konstrukcje rozporowe i podporowe ścian. W zakres obowiązków wchodzą także czynności konserwacyjne oraz naprawcze. Nierzadko cieśla specjalizuje się również w impregnacji powierzchni drewnianych – nakładanie rozmaitych substancji chemicznych ma na celu ochronę materiału przed wodą, ogniem, szkodnikami i podobnymi zagrożeniami.
Osoby pracujące w zawodzie cieśli znajdują zatrudnienie głównie na placach budowy. Warto pamiętać, że stolarz może realizować obowiązki w głębokich wykopach oraz na wysokości. W tym zawodzie wyróżnia się kilka specjalizacji, takich jak np. stolarstwo konstrukcyjne, stolarstwo szalunkowe, stolarstwo okrętowe.
Cieśla powinien ukończyć szkołę zawodową o profilu budowlanym, jednak coraz częściej nie jest to wymagane przez pracodawców. Mile widziane jest ukończenie kursów przygotowawczych, dzięki którym można nauczyć się m.in. odczytywania rysunków technicznych czy właściwości poszczególnych gatunków drewna.
Projektant konstrukcji stalowych
Budownictwo przemysłowe to ogromna szansa dla osób, które marzą o wysokich zarobkach. Zapotrzebowanie na hale stalowe oraz namiotowe stale rośnie. Popularność wynika także z faktu, że hale są szybkie i ekonomiczne we wznoszeniu i mają wiele zastosowań, począwszy od magazynowania, przez organizację eventów, aż po przeznaczenia sportowe. Wystarczy odwiedzić stronę internetowa rozpoznawalnego producenta hal, aby zobaczyć praktyczne zastosowania w gospodarce. Doświadczony projektant konstrukcji stalowych ma szansę na wysokie zarobki.
Ważne jest tutaj wykształcenie (wyższe inżynierskie na kierunku budownictwo), a także wiedza z zakresu konstrukcji stalowych. Wiele osób decyduje się na uczestnictwo w kursie przygotowawczym do zawodu. Należy wykazać się dobrą znajomością specjalistycznego oprogramowania. W wielu przypadkach konieczna jest praktyka w biurze projektowym oraz na budowie. Mile widziana jest również umiejętność współpracy z zespołem.
Ukończenie szkoły wyższej na odpowiednim kierunku jest niezbędne do tego, aby myśleć o zawodzie projektanta konstrukcji stalowych. To stanowisko niezwykle odpowiedzialne, a zarazem wymagające.
Operator sprzętu do robót ziemnych
Operator sprzętu do robót ziemnych specjalizuje się w pracach związanych z budową obiektów ziemnych (np. torów kolejowych, nasypów, dróg) oraz podziemnych (np. schronów, zbiorników, rowów melioracyjnych, tuneli). Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem mieszanek bitumicznych oraz betonowych. Bierze udział w budowie i naprawie dróg, a także szlaków komunikacyjnych. Odpowiada za konserwację i nadzór nad sprzętem, który jest wykorzystywany podczas realizacji zlecenia. Warto wspomnieć także o konieczności prowadzenia dokumentacji robót.
Operator sprzętu do robót ziemnych obsługuje sprzęty sterowane mechanicznie, hydraulicznie, elektrycznie. Można do nich zaliczyć koparki, ładowarki, kafary, zgarniarki, spycharki i podobne narzędzia. Konieczne jest uzyskanie uprawnień, co wymaga nie tylko czasu, ale również gotówki. Zdarza się, że pracodawca pokrywa koszty szkolenia.