Kupno mieszkania bez księgi wieczystej - poradnik

Mieszkanie bez księgi wieczystej może stanowić problem i powodować, że potencjalni nabywcy mniej chętnie będą dzwonić do sprzedającego. Okazuje się jednak, że mieszkanie bez księgi wieczystej jak najbardziej może istnieć. Z obowiązujących przepisów jasno wynika, że nie ma konkretnego terminu, w którym niezbędne jest założenie księgi wieczystej. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda proces zakupu mieszkania bez księgi wieczystej oraz przedstawiamy szereg wskazówek.
Księga wieczysta - definicja pojęcia
Wydawać by się mogło, że wszystkie mieszkania muszą posiadać księgę wieczystą, jednak nie zawsze tak jest. W pierwszej kolejności wyjaśnijmy jednak, czym jest księga wieczysta. Jest to określenie dla katalogu dokumentów zawierających kompletne informacje na temat stanu prawnego konkretnej nieruchomości.
Rejestry ksiąg wieczystych są prowadzone przez wydziały wieczystoksięgowe w Sądach Rejonowych właściwych dla położenia poszczególnych nieruchomości. Indeksy są ogólnodostępne i to całkowicie bezpłatnie. Z treścią ksiąg wieczystych można zapoznawać się na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. W celu zweryfikowania zawartości akt, wystarczy podać numer KW. Inna opcja to znalezienie księgi w płatnym serwisie - wówczas wymagane jest wskazanie pełnego adresu nieruchomości.
Z bogatą ofertą ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań - zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego - można zapoznać się na portalu Nieruchomosci-online.pl.
Które mieszkania są pozbawione księgi wieczystej?
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece z 6 lipca 1982 roku wskazuje, że księgi wieczyste są tworzone dla nieruchomości gruntowych, lokalowych i budynkowych. Wszyscy właściciele nieruchomości mają obowiązek "niezwłocznego" złożenia wniosku o ujawnienie prawa do nieruchomości w księdze. Wpisy własności są realizowane na podstawie wyroków sądowych lub aktów notarialnych. W prawie nie ma jednak wskazanych dokładnych terminów, w których wpis w księdze wieczystej musi zostać wprowadzony.
Trzeba też pamiętać o tym, że obowiązek zakładania ksiąg wieczystych wprowadzony w latach 80. ubiegłego wieku dotyczył nowych nieruchomości. Oznacza to, że jest wielu właścicieli starszych mieszkań, którzy jeśli nie zamierzali sprzedawać swoich lokali, nie składali wniosków o utworzenie księgi wieczystej. Wszystko to sprawia, że na rynku wtórnym nie brakuje ofert mieszkań, które nie posiadają ksiąg wieczystych.
O czym pamiętać przy zakupie mieszkania bez księgi wieczystej?
Na jakie kwestie musimy zwrócić uwagę, jeśli chcemy kupić mieszkanie bez księgi wieczystej? W przypadku, gdy planujemy kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, brak księgi wieczystej nie jest niczym nadzwyczajnym. Z racji tego, iż mamy zostać pierwszymi właścicielami, naszym obowiązkiem jest złożenie wniosku w sądzie rejonowym o założenie księgi wieczystej. Ważne jest to, by okazać akt notarialny potwierdzający, iż staliśmy się właścicielami danego lokum.
Gorzej wygląda sprawa przy zakupie mieszkania w Rudzie Śląskiej bez księgi wieczystej z rynku wtórnego. Wówczas niezbędne jest zażądanie od właściciela przedstawienia dokumentów potwierdzających, że nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.
