Dlaczego nie warto kłamać w CV?

Curriculum vitae to podstawowy dokument, który musisz przedstawić, gdy starasz się o pracę. Na jego podstawie rekruter decyduje, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego tak ważne jest, aby Twój życiorys był dopasowany do oferty pracy i spełniał wymagania pracodawcy.
Nie jest tajemnicą, że często o to samo stanowisko stara się kilku, lub nawet kilkudziesięciu kandydatów. Jak więc wyróżnić się wśród takiej konkurencji? Co zrobić w sytuacji, gdy bardzo zależy Ci na posadzie, ale masz świadomość, że nie jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko? Czy warto podrasować swoje CV, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Jakie są konsekwencje kłamania w życiorysie? Które informacje są najczęściej koloryzowane przez poszukujących zatrudnienia? Odpowiedź w poniższym artykule.
Powody kłamstw
Zacznijmy od tego, dlaczego ludzie w ogóle kłamią w CV. Jakie są najczęstsze powody umieszczania nieprawdziwych informacji? Czym kierują się osoby, które decydują się na podkoloryzowanie swojego życiorysu?
Długi okres bezrobocia
Głównym powodem kłamania w CV okazuje się przebywanie na długim bezrobociu. Najczęściej oszukują osoby, które od dłuższego czasu poszukują pracy. Jest to akt desperacji i ostatnia szansa na otrzymanie posady.
Niespełnienie wymagań oferty pracy
Kolejnym istotnym powodem kłamstwa w CV jest niespełnianie wymagań podanych w ofercie pracy. Kandydaci robią to, ponieważ ich dokumenty nie są zgodne z tym, czego wymaga pracodawca w ogłoszeniu o pracę. Wpisują pożądane umiejętności, byle tylko rekruter zainteresował się ich kandydaturą.
Chęć otrzymania wyższej pensji
Innym powodem są aspiracje finansowe. Chcąc negocjować wyższy poziom wynagrodzenia, naciągamy nasze doświadczenie i kompetencje zawodowe, aby móc użyć ich jako argumentu.
Chęć lepszego zaprezentowania się
Czasami osoby zwyczajnie chcą urozmaicić swoje CV, aby lepiej wyglądało na tle innych kandydatów. Podkoloryzowanie umiejętności, np. naciągnięcie znajomości języka, daje większe szanse na zatrudnienie.
Najczęstsze kłamstwa stosowane w CV
Rekruterzy przyznają, że kłamstwa w życiorysach kandydatów zdarzają się często. Dotyczą one jednak różnych kwestii. W których częściach CV poszukujący pracy najczęściej decydują się na oszustwo?
Daty zatrudnienia
Datami zatrudnienia można sprawnie manipulować. Często decydują się na taki krok osoby, które zostały szybko zwolnione z pracy. Aby nieco wydłużyć okres zatrudnienia, unika się dokładnych dat, wpisując tylko miesiące lub lata. Dla przykładu: pracownik został zatrudniony w listopadzie 2021 roku, a zwolniony w styczniu 2022 roku. Wpisując datę zatrudnienia jako 2021-2022 stwarza złudne wrażenie przepracowania całego roku.
Taki zapis jest często zaplanowaną próbą sprawienia, by nasze doświadczenie wyglądało na bogatsze.
Drugim sposobem jest tuszowanie przerw w zatrudnieniu. Osoba, która chce je ukryć, przedłuża okres pracy u poprzedniego lub następnego pracodawcy, tak, aby ciągłość zatrudnienia została zachowana.
Tego typu kłamstwa rekruter może łatwo sprawdzić – przyglądając się dokumentom potwierdzającym nasze wcześniejsze zatrudnienie, dopytując kandydata o konkretne daty, a nawet kontaktując się z poprzednim pracodawcą.
Zawyżanie poziomu umiejętności
Najczęściej dotyczy to znajomości języków obcych. Często kandydaci, znając zaledwie kilka słów w danym języku, opisują jego biegłość jako dobrą. Może się zdarzyć, że ktoś robi to nieświadomie, nie wiedząc, jak określić poziom znajomości. Znacznie częściej zdarzają się jednak w pełni świadome przekłamania. Znajomość języków obcych jest niezwykle ważna w tych czasach, kandydaci chcą więc w ten sposób wzbogacić swoje CV. To kłamstwo rekruter jest w stanie bardzo łatwo sprawdzić. Na rozmowie kwalifikacyjnej wystarczy kilka pytań w danym języku, aby potwierdzić poziom określony w życiorysie.
W tej sekcji często zdarzają się również takie kłamstwa, jak: chwalenie się biegłą obsługą komputera, umiejętnością programowania w wymaganych przez rekrutera językach, znajomością aplikacji, o których kandydat nie ma tak naprawdę pojęcia.
Wykształcenie
Zdarzają się osoby, które zawyżają swój stopień naukowy albo dopisują sobie tytuł inżyniera lub magistra, mimo że nie ukończyli studiów. Są też kandydaci, którzy naciągają prawdę, przedstawiając kilkutygodniowe kursy szkoleniowe jako pełnoterminowe studia.
Rekruterzy przyznają, że spotkali osoby, które posunęły się do fałszowania dyplomów i certyfikatów. W świetle prawa tego rodzaju zachowania przekraczają już granice kłamstwa i stanowią wykroczenia.
Kłamstwo w curriculum vitae dotyczące wykształcenia zazwyczaj jest bardzo szybko weryfikowane. Wystarczy, że rekruter poprosi kandydata o kopię dyplomu ukończenia studiów przy nawiązywaniu współpracy. Informacje dotyczące edukacji łatwo sprawdzić, kontaktując się z daną szkołą, uczelnią lub instytutem. Spis absolwentów przechowywany jest latami i wystarczą podstawowe dane, aby potwierdzić informacje o wykształceniu.
Nieprawdziwe zainteresowania
Kłamstwa mniejszej wagi dotyczą pasji i zainteresowań kandydatów. Często wypisywane są nietypowe hobby, po to, aby urozmaicić i wyróżnić CV. Tego typu kłamstwa trudniej zweryfikować, ale jeśli napiszesz, że pasjonujesz się koszykówką i trafisz na rekrutera, który jest zapalonym sportowcem, to kilka pytań z jego strony spowoduje, że Twoje kłamstwo zostanie ujawnione.
Konsekwencje kłamania w CV
Co się stanie, jeśli zdecydujesz się na kłamstwo w życiorysie i zostanie ono ujawnione? Możliwości rozwiązań tej sytuacji jest kilka. Zależy to od momentu, w którym dojdzie do odkrycia oszustwa, a także od wagi nieprawdziwych informacji.
Jeśli do zdemaskowania kłamstwa dojdzie na rozmowie kwalifikacyjnej, zostaniesz skreślony w oczach pracodawcy i stracisz szansę na posadę.
A co jeśli uda Ci się zataić nieprawdziwe informacje i otrzymasz wymarzoną posadę? Wtedy sytuacja staje się jeszcze gorsza. Jeśli pracodawca wykryje oszustwo po zatrudnieniu Cię, konsekwencje kłamstw będą poważniejsze.
Jeśli zostaniesz zatrudniony na okres próbny, a kłamstwo wyjdzie na jaw – umowa zostanie po prostu zakończona we wskazanym w niej terminie i nie otrzymasz oferty zatrudnienia na stałe.
W przypadku, gdy otrzymasz umowę na czas nieokreślony, a podczas jej trwania pracodawca odkryje Twoją nieuczciwość, możesz zostać zwolniony w trybie natychmiastowym.
Czy kłamstwo w CV to przestępstwo?
Wpisując do curriculum vitae tytuły lub kompetencje, których nie posiadasz, popełniasz wykroczenie. Jeśli zostałeś zatrudniony i przyłapany na kłamstwie w CV, grozi Ci kara grzywny do 1000 zł lub nagana. Pracodawca może także domagać się od Ciebie rekompensaty.
W momencie, gdy dołączasz do życiorysu sfałszowane dokumenty, np. dyplom ukończenia studiów lub świadectwa pracy – jest to traktowane jako przestępstwo. Możesz zostać skazany na pozbawienie wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku czynu mniejszej wagi (np. kiedy dokument ma małe znaczenie w obrocie prawnym) – grozi Ci grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat.
Podsumowanie
Tworząc swój życiorys bądź szczery i nie kłam. Podkoloryzowanie CV nie jest warte konsekwencji, które możesz ponieść, gdy oszustwo wyjdzie na jaw. Pamiętaj, że pracodawca może poprosić Cię o przyniesienie na rozmowę kwalifikacyjną dokumentów, które potwierdzają ukończenie studiów i zdobyte kwalifikacje. Częstą praktyką na rozmowach kwalifikacyjnych są zadania sprawdzające kompetencje kandydatów. To bardzo szybki sposób na weryfikację tego, co napisałeś w CV. Kłamaniem możesz łatwo zepsuć sobie opinię, a wtedy dużo trudniej będzie Ci znaleźć dobrą pracę.
