Otwarta przestrzeń nie jest dla każdego

Opublikowano: 7. 1. 2020

Open space to rodzaj tzw. open office, w którym każdy może się widzieć. Celem tych biur jest lepsza komunikacja między pracownikami i oczywiście niższe koszty dla pracodawcy przy budowie miejsca pracy (każda partycja coś kosztuje). Ten typ biura nadaje się do wielu prac biurowych, ale nie każdy i nie każdy może skoncentrować się na otwartej przestrzeni i osiągać wyniki w pracy, oczekiwano w nim.

Pracodawca ma przegląd

Otwarte biura to więcej korzyści dla pracodawców. Dzięki braku ścianek działowych i wizjerów mają one przegląd tego, co dzieje się w miejscu pracy i co robi pracownik. W biurze typu open space kierownik widzi nie tylko pracowników, ale zazwyczaj także ich monitory, co skutkuje wyższą produktywnością.

Kontakt z innymi pracownikami poprawia nastrój i wzmacnia relacje w miejscu pracy. Jednak każda moneta ma dwie strony.

Hałas obniża wydajność pracy

Wiele osób potrzebuje absolutnego spokoju podczas pracy. Szelest papieru, stukot klawiatury, popijanie kawy, popijanie to tylko niektóre z dźwięków, które przenoszą pracowników na otwartą przestrzeń do „szaleństwa”. Coraz trudniej jest im skupić się na pracy, co znajduje odzwierciedlenie w wyższym ciśnieniu krwi, niestrawności, bólach głowy, a czasem depresji. Diagnoza nowej cywilizacji nie trwała długo i coraz więcej osób cierpi na syndrom otwartej przestrzeni. Chociaż na przestrzeni lat (open space w Czechach funkcjonuje od lat 90. XX wieku) okazało się, że otwarte biura to nie tyle efektywne, zgodnie z obietnicami menedżerów, czeskie firmy nadal je lubią i buduje więcej.

Przynajmniej trochę prywatności

Jeśli pracujesz w takim biurze i potrzebujesz przynajmniej trochę prywatności, utwórz je, gdy pracodawca na to zezwala. Połóż kwiatek przed stołem, aby nie był dla Ciebie widoczny. Uczyń swoje „królestwo” z własnego kąta - połóż zdjęcia lub obrazki swoich dzieci na stole. Na obiad zawsze idź gdzie indziej lub przynajmniej na kawę i nie rozmawiaj tam o sprawach zawodowych.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy