Co to jest outplacement i na czym polega?

Utrata pracy zawsze wiąże się z dużym stresem i obawą o swoją przyszłość. Dlatego też w przypadku, kiedy pracodawca planuje z powodu restrukturyzacji firmy czy ze względu na sytuację gospodarczo-ekonomiczną zredukować zatrudnienie, a co za tym idzie, zwolnić pewną grupę pracowników, powinien zastanowić się nad tym, w jaki sposób może im pomóc w tym trudnym dla nich czasie. Jedną z możliwości chętnie wykorzystywanych przez firmy działające w różnych branżach, jest outplacement, czyli system łagodnych zwolnień. Na czym on dokładnie polega? Podpowiadamy.
Co to jest outplacement?
W dzisiejszych czasach firmy mogą podjąć różne działania mające na celu pomoc zwalnianym pracownikom. Wśród nich wyróżnia się na przykład outplacement. Wiele osób jednak nie wie, co to jest outplacement. Dlatego warto poznać definicję tego działania. Otóż outplacement to nic innego jak system łagodnych zwolnień nazywanych również zwolnieniami monitorowanymi. Jest to szereg działań podejmowanych przez firmę, mających na celu pomoc osobom zwalnianym lub zagrożonych zwolnieniem w swego rodzaju aktywizacji zawodowej. Celem programu jest pomoc takim osobom w sformułowaniu nowej ścieżki kariery, zdobyciu niezbędnych kompetencji czy wreszcie znalezieniu nowego zatrudnienia.
Na czym polega outplacement?
Outplacement może być przeprowadzony przez specjalistyczną firmę, która zajmuje się tego typu usługami. Fachowcy zarówno w przypadku zwolnień indywidualnych jak i grupowych pomagają pracownikom w określeniu nowej ścieżki zawodowej. Specjaliści analizują drogę zawodową i kompetencje poszczególnych osób, a następnie na tej podstawie dopasowują nowe stanowiska, które potencjalnie ze względu na umiejętności czy zainteresowania mogłyby piastować zwalniane obecnie osoby.
Co więcej, w wielu przypadkach, zwłaszcza wtedy kiedy dochodzi do zwolnień w firmie ze względu na jej restrukturyzację i na przykład automatyzację pewnych stanowisk pracownicy, którzy wykonywali przez wiele lat czynności, jakie obecnie będą wykonywały na przykład roboty, mogą mieć problem ze zdobyciem nowej pracy, ze względu na brak przydatnych na rynku kompetencji. Usługa outplacementu pozwala więc takim osobom zdobyć nowe kwalifikacje przyszłości, na przykład umiejętności potrzebne w branży IT. Dzięki temu w stosunkowo krótkim czasie będą w stanie się przebranżowić. Specjaliści w ramach outplacementu pomagają również stworzyć profesjonalne CV, a także przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, a nawet mogą zaproponować do jakich firm warto przesłać życiorys.
