Kiedy warto przekwalifikować pracownika?

W pewnych sytuacjach pracodawca może zaproponować swojemu pracownikowi przekwalifikowanie. Taka inicjatywa może wyjść również ze strony podwładnego. Obecnie coraz mniej osób jest związanych z jednym stanowiskiem przez całą swoją karierę zawodową. Zmieniająca się sytuacja na rynku pracy, a także digitalizacja i wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych sprawiają, że niektóre zawody mogą całkowicie zostać zastąpione przez maszyny czy sztuczną inteligencję. Żeby nie musieć zwalniać takich pracowników, można ich przekwalifikować. Kiedy warto podjąć takie działanie? Podpowiadamy.
Przekwalifikowanie pracownika po wypadku
Zdarzają się sytuacje, w wyniku których pracownik nie może już wykonywać zadań na swoim poprzednim stanowisku pracy, ponieważ na przykład doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem, urazem czy chorobą. Jeżeli taka osoba nie została zakwalifikowana jako całkowicie niezdolna do pracy, a więc nie stwierdzono u niej niezdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy, możliwe jest jej przekwalifikowanie.
Taka sytuacja często dotyczy osób, które były zatrudnione na stanowiskach wymagających dobrej kondycji, tężyzny fizycznej czy prowadzenia pojazdów. W wielu przypadkach taki pracownik bez problemu poradzi sobie na stanowisku biurowym. Pracodawca wówczas może zaproponować mu na przykład przekwalifikowanie na stanowisko związane z IT, dzięki kursom dostępnym na https://futurecollars.com/reskilling-upskilling/. Szkolenia mogą być sfinansowane zarówno przez konkretne przedsiębiorstwo, jak i dzięki tzw. rencie szkoleniowej.
Przekwalifikowanie w ramach redukcji etatów w pewnych działach
Ze względu na to, że wiele czynności, które do tej pory musiały być wykonywane przez człowieka, dzięki rewolucji cyfrowej obecnie mogą być nadzorowane i przeprowadzane przez maszyny, a więc w wielu miejscach konieczne jest zredukowanie etatów w pewnych działach. Jeżeli jednak brakuje nam pracowników w innym dziale, a osoby zatrudnione na stanowiskach, które redukujemy, mogłyby po przejściu odpowiednich kursów zajmować inną pozycję w firmie, warto rozważyć ich przekwalifikowanie.
Poszerzanie wiedzy pracownika w danej dziedzinie
Bardzo często w firmach zatrudnione są osoby, które doskonale znają wszelkie procesy, a także strukturę przedsiębiorstwa. Jeżeli tylko poszerzyłyby swoją wiedzę dotyczącą na przykład procesów IT, mogłyby zajmować bardziej odpowiedzialne lub lepiej płatne stanowiska. Takie osoby mogą zostać wyznaczone przez kierownictwo lub samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę na inne stanowisko. W takim przypadku pracodawca nie musi rekrutować nowych pracowników, wystarczy tylko, że przeszkoli już obecnych, zaufanych i będą oni mogli zajmować się na przykład kwestiami IT w firmie. To rozwiązanie korzystne nie tylko dla pracowników, ale również pracodawcy.
