Ile pracodawcy mogą wmawiać w ubrania swoich pracowników?

Opublikowano: 1. 12. 2019

Czy możesz sobie wyobrazić wejście do ratusza, gdzie przywita Cię pracownik w dresach, a sprzątaczka w eleganckim kostiumie będzie machać wokół niej? Pomysł jest zabawny, ale w rzeczywistości istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że spotkasz się z taką sytuacją. Jeśli chodzi o sprzątaczkę, jej ubranie zależy wyłącznie od jej wyboru, chyba że firma nakazuje jej nosić mundur lub mundur, ale na stanowiskach, które stanowią poważniejszą pracę, personel zwykle przestrzega zasad ubioru. Czy pracodawca ma prawo je zamawiać?

Kodeks pracy nie mówi o odzieży

W czeskim kodeksie pracy nie ma wzmianki o zalecanej odzieży, tylko o elementach ochronnych, w tym odzieży ochronnej. Prawo nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom określonej odzieży ochronnej zwiększającej bezpieczeństwo pracy, aw przypadku jej zużycia pracodawca jest zobowiązany do zorganizowania wymiany.

Pracownik musi przestrzegać wewnętrznych przepisów

Jeśli pracodawca chce i wymaga od swoich pracowników noszenia przepisanej odzieży, należy to określić w przepisach wewnętrznych. Pracownik podpisuje zgodę na przestrzeganie regulaminów wewnętrznych już na starcie, jednocześnie z umową o pracę, w tym mundurów, których wymagają niektóre stanowiska - szpitale, policja itp. Niekiedy obowiązkowa odzież jest zawarta w samej umowie o pracę.

Regulacje wewnętrzne mogą mieć różne sformułowania w zależności od charakteru firmy. Niektóre firmy wymagają noszenia kolorów zgodnych z polityką firmy, inne zabraniają tylko mężczyznom noszenia szortów latem, a kobietom w podkoszulkach bez rękawów z wąskimi ramiączkami lub głębokim dekoltem.

Wypowiedzenie z powodu niewłaściwej odzieży

Brak noszenia przez pracownika przepisanej odzieży może stanowić podstawę do zwolnienia przez pracodawcę. pracodawca ma prawo udzielić natychmiast i bez ostrzeżenia. Dokładną przyczyną wypowiedzenia jest niespełnienie wymagań dotyczących należytego wykonywania pracy, dlatego możesz otrzymać wypowiedzenie na podstawie lit. f paragraf 52 Kodeksu pracy.

Jednak większość pracodawców najpierw ostrzega swoich podwładnych przed nieodpowiednim ubiorem. Nie jest regułą, że pracownik zostanie zwolniony, jeśli tylko raz przyjdzie w nieokreślonym ubraniu i przeprosi.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy