Wspólne miejsca pracy: nowy trend na rynku pracy

Opublikowano: 22. 6. 2020
Wspólne miejsca pracy: nowy trend na rynku pracy

Czy kiedykolwiek czułeś, że nie nadążasz za swoją pracą i wolisz pozbyć się niektórych zadań kosztem obniżonej pensji? Pieniądze to dla Ciebie nie wszystko i chcesz spędzać więcej czasu z rodziną, która bardziej doceni czas spędzony z Tobą niż pieniądze? Nowość, która ma się pojawić w przyszłym roku w nowelizacji Kodeksu pracy jest idealna dla Ciebie. Nie tylko rząd, ale także pracodawcy i związki zawodowe chcą wprowadzić w Kodeksie pracy wspólną pracę, co nie jest zbyt częste.

Co oznacza wspólna praca?

Chociaż w Kodeksie pracy wprowadzono kilka zmian, wspólna praca jest jedną z niewielu innowacji, na którą wszyscy się zgadzają. Pogodzenie pracy z życiem rodzinnym nie jest łatwe i choć jest dużo miejsc pracy w niepełnym wymiarze godzin, to ze względu na niskie wynagrodzenie nie ma ich dużego zainteresowania. Większość ludzi ma zobowiązania finansowe do spełnienia, ale niższa pensja ma również wpływ na dzieloną pracę.

Jak sama nazwa wskazuje, wspólna praca jest dzielona przez więcej pracowników, którzy sami planują swoje zmiany lub obciążenie pracą. Zawsze jednak muszą uzupełniać swoją obecność na podstawie umowy o pracę. Pracownicy będą spisywać swój harmonogram pracy z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem i mieć go zatwierdzony przez pracodawcę lub przełożonego, którzy będą do tego upoważnieni. To, ilu pracowników dzieli jedno wspólne stanowisko, zależy tylko od umowy, która zawsze musi być sporządzona na piśmie.

To niewiele kosztuje pracodawcom

Praca w niepełnym wymiarze godzin jest droższa dla pracodawców i nie będzie inaczej w przypadku wspólnych prac. Nie oczekuje się zbyt dużego zainteresowania nimi.

Nie będzie możliwe dzielenie pracy na wszystkich stanowiskach. Na przykład w służbie zdrowia, edukacji czy urzędzie jest to mało realistyczne, ale dozwolone będą wspólne stanowiska w sferze państwa.

Wręcz przeciwnie, idealne wspólne miejsca pracy podczas pracy w domach towarowych, hotelach lub usługach publicznych.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy