Integracja systemu ERP z platformą sprzedażową – jakie przyniesie korzyści?

Sprzedaż internetowa jest obecnie najwygodniejszą formą handlu. Nie wymaga wychodzenia z domu, jest szeroko rozwinięta pod kątem dostępności wielu towarów i przede wszystkim działa sprawnie. Obecnie, zdolności firm kurierskich umożliwiają pojawienie się paczki pod drzwiami już następnego dnia po złożeniu zamówienia.
Jak działa połączenie miedzy ERP, a sklepem internetowym?
Prowadząc sklep internetowy, w większości przypadków korzysta się już z nowoczesnego oprogramowania umożliwiającego łatwe operowanie zamówieniami. Komunikacja między platformą sprzedażową, a całym systemem obsługi sprzedaży i magazynu jest niezwykle ważna. Stąd też istnieje możliwość integracji e-sklepów z systemami ERP.
Zasada działania jest w tym przypadku bardzo prosta. Polega ona głównie na automatycznym przenoszeniu zamówień z platformy na system ERP. Może oszczędzić to ogromne ilości czasu, które obsługa musiałaby przeznaczyć na ręczne przepisywanie zamówień. Ich mała ilość nie jest problemem, jednak kiedy sklep internetowy się rozrasta, brak automatycznych systemów zaczyna w znaczny sposób doskwierać.
Oczywiście, wcześniej wymieniony powód jest najważniejszym spośród wszystkich dostępnych. Niemniej jednak, mając w planach rozwinięcie działalności o dodatkowy sklep bądź wzbogacenie o inne kanały sprzedażowe, takie oprogramowanie będzie pełnić rolę łącznika. Za przykład możemy podać chociażby utworzenie konta na słynnej platformie Allegro. Dane dotyczące zamówień dokonanych przez tę platformę oraz przez nasz sklep internetowy, będą znajdować się w jednym miejscu.

Co oferuje owa integracja?
Wiedząc, czym jest program erp, raczej nikt z nas nie zadałby takiego pytania. Taki system zazwyczaj jest oparty na modułowej budowie i wykonywany z myślą o indywidualnym sklepie. Każdy moduł jest skierowany dla pracowników z innych działów i może obejmować sektory zarządzania magazynem, sprzedażą, księgowością, kadrą czy nawet marketingiem.
Dzięki jego integracji z platformą sprzedażową, szczególnie większe sklepy odczują niesamowity przeskok technologiczny, dotyczący przede wszystkim szybkości procesu realizacji zamówień. Ponadto, kontakt między działami będzie w znaczny sposób uproszczony.
Oprogramowanie stworzy kompatybilność między magazynem i stanem produktów, a informacjami na sklepie internetowym. Wszystkie dane dotyczące dostępności towaru na sklepie będą automatycznie aktualizowane na stronie. W ten sposób, informowanie klientów o nieobecności zamówionego przez nich towaru, nie będzie konieczne.
Jak wybrać narzędzie do integracji?
Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji i potrzeb. Istnieje wiele grup, na których właściciele sklepów internetowych pytają o najlepsze możliwości dotyczące połączenia systemu ERP z ich stroną, bazującą na danym systemie CMS.
Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje oczekiwania co do programów ERP i ilości modułów. Każde takie oprogramowanie działa nieco inaczej i nie wszystkie okażą się w pełni kompatybilne z naszym sklepem internetowym. Najlepiej więc skorzystać z rad specjalistów, którzy nakierują nas na odpowiedni system dla naszej platformy sprzedażowej.
