Testy kognitywne – jaki jest ich cel? Odpowiadamy
Wśród najnowszych trendów w zarządzaniu zasobami ludzkimi pojawia się wiele rozwiązań mających na celu dokonywanie lepszej oceny kandydatów oraz już pozyskanych talentów. Dużą popularnością w nowoczesnych procesach rekrutacji cieszą się testy kognitywne. Warto dowiedzieć się, na czym polegają i w jakim celu można z nich korzystać.
Ocena zdolności kognitywnych: kiedy jest ważna?
W tradycyjnych procesach rekrutacji ocenia się przede wszystkim kompetencje twarde oraz miękkie kandydata. Choć wydaje się, że ten zestaw wyczerpuje zespół czynników, które można poznać w tak krótkim czasie i na tak wczesnym etapie nawiązywania relacji pomiędzy firmą a kandydatem, w rzeczywistości jest inaczej.
Olbrzymie znaczenie, szczególnie w wyjątkowo konkurencyjnej współczesnej rzeczywistości biznesowej, odgrywają zdolności i funkcje kognitywne. Im lepiej są rozwinięte, tym wyższy poziom zdolność do uczenia się, analizy i podejmowania na tej podstawie prawidłowych decyzji. Właśnie to pozwalają ocenić testy zdolności myślenia analityczno - logicznego. Rekrutacja to jednak nie jedyny obszar, w którym znajdują zastosowanie.
Ocena zdolności kognitywnych w procesach HR
Testy poznawcze warto również wprowadzać na późniejszym etapie, także wśród osób, które współpracują z firmą od dłuższego czasu. Dzięki temu zdecydowanie prościej o wymierną ocenę pracowników, włączając w to potencjał niezbędny w szczególnie wymagających segmentach rynku.
Do niewątpliwych zalet testów kognitywnych należą:
- Obiektywna ocena: nowoczesne testy gwarantują uzyskanie obiektywnej oceny konkretnej osoby. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za zarządzanie zasobami ludzkimi zyskują jasny punkt odniesienia.
- Atrakcyjna forma: testy wykorzystujące możliwości Komputerowych Testów Adaptacyjnych są w praktyce jednym z najszybszych sposobów na ocenę potencjału osoby badanej.
- Uzupełnienie portretu kandydata: zdolności poznawcze odgrywają niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu każdej osoby. Decydują także o tym, w jaki sposób pracuje i jaką efektywność zapewnia. Wobec tego, wykonując testy kognitywne i uzupełniając wynik o inne informacje zdobyte w procesie rekrutacji, można uzyskać kompletną charakterystykę wybranej osoby i zaplanować ścieżkę jej rozwoju wewnątrz organizacji.
Na czym polegają testy kognitywne?
Testy poznawcze mogą przybierać różne formy. Aby gwarantowały otrzymanie prawidłowego rezultatu, muszą być jednak nadzorowane przez profesjonalistów zgodnie z odpowiednią metodologią. Przeprowadzane przez Master Management profesjonalne testy kognitywne bazują na technologii Komputerowego Testu Adaptacyjnego.
Dzięki temu nie tylko gwarantują otrzymanie miarodajnych wyników, ale redukcji ulega również czas niezbędny na wykonanie badania. Pytania są w inteligentny sposób dostosowywane do umiejętności badanej osoby, co pozwala szybciej dokonać oceny zdolności kognitywnych. Wobec tego to znakomite uzupełnienie procesu rekrutacji lub wewnętrznych programów talentowych, które nie będzie obciążeniem ani z perspektywy pracowników działu HR, ani kandydata.
Usprawnij swoje procesy z testami poznawczymi
Testy kognitywne posiadają kilka istotnych zalet, dzięki którym są znakomitym wyborem w przypadku każdej organizacji – zarówno dużych podmiotów, jak i małych przedsiębiorstw. W każdym przypadku pozwalają przede wszystkim zredukować ryzyko związane z zatrudnieniem nieodpowiednich kandydatów lub niewłaściwym zarządzaniem już posiadanymi zasobami ludzkimi. Wobec tego pozwalają osiągnąć wymierne korzyści w niedługim czasie. Ich uniwersalny charakter sprawia natomiast, że sprawdzają się w każdej branży.