Od ilu lat nieletni mogą pracować i na jakich warunkach?

Opublikowano: 15. 6. 2020
Od ilu lat nieletni mogą pracować i na jakich warunkach?

Letnia praca jest integralną częścią wakacji wielu studentów. Studenci zarabiają na letnich rozrywkach, a wiele firm zajmuje się pracą sezonową lub wyjazdem pracowników na stałe wybierających się na urlop. Jednak wielu uczniów nie ma pojęcia, w jakich warunkach mogą pracować i często nie ma pojęcia, że ​​łamią prawo lub regulacje.

Umowa o pracę jest idealna

Wielu studentów pracuje „na czarno” podczas wakacji, ryzykując grzywną dla swojego pracodawcy i dla siebie. Idealnym wyborem jest zawarcie umowy o wykonanie pracy, na którą pracownik w niepełnym wymiarze godzin może pracować 300 godzin, co w zupełności wystarczy na letnią pracę w niepełnym wymiarze godzin.

W jakim wieku może pracować osoba niepełnoletnia?

Każdy nieletni może pracować od 15 roku życia, ale musi mieć ukończone obowiązkowe nauczanie. Kontrakt może jednak zawrzeć natychmiast po ukończeniu 15 roku życia z przełożeniem startu brygady po ukończeniu szkoły. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozejrzał się z wyprzedzeniem w poszukiwaniu odpowiedniej letniej pracy.

Dostosowane godziny pracy

Młodzież poniżej 18 roku życia nie może pracować jednorazowo dłużej niż 8 godzin. Pracując w niepełnym wymiarze godzin, mogą pracować maksymalnie 40 godzin tygodniowo. Musi odpocząć przez co najmniej 12 godzin między zmianami.

Nocne zmiany i nadgodziny są zabronione dla pracowników poniżej 18 roku życia. Wyjątkiem są młodzież powyżej 16 roku życia, która może pracować w nocy, jeśli wymaga tego zawód. Jednak nie może to przekraczać jednej godziny. W Czechach nocna zmiana oficjalnie rozpoczyna się o godzinie 22:00. Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin może kontynuować swoją codzienną zmianę i kończyć pracę o 23:00, a nie później. W tym czasie musi być nadzorowany przez pracownika, który ukończył 18 lat.

Zabronione brygady

Istnieją sektory pracy, w których nie można zatrudniać nieletnich pracowników. Należą do nich na przykład prace podziemne w górnictwie lub drążenie tuneli.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy