Jak wygląda praca spawacza? Jakie uprawnienia warto zdobyć?
Zarówno w Polsce, jak i za granicą, zapotrzebowanie na spawaczy nie maleje. W związku z tym, osoby z fachem w ręku mogą liczyć na atrakcyjne warunki pracy i wysokie wynagrodzenia. Wykonywane przez nich zadania należą jednak do szczególnie niebezpiecznych pod względem pożarowym, dlatego powinny być prowadzone jedynie przez specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia. Poznaj specyfikę tej pracy, dowiedz się, jakie kursy zwiększą Twoje szanse na zatrudnienie. Sprawdź możliwości rozwoju w zawodzie spawacza!
Kim jest spawacz?
Spawaczem jest osoba fizyczna wykonująca prace spawalnicze, tzn. łącząca metalowe elementy różnymi technikami spawania. Co ważne, jako spawacz nie musisz być zatrudniony konkretnie na stanowisku spawacza. Wystarczy, że jesteś mechanikiem lub konserwatorem realizującym tego typu zadania. Słyszałeś też o pracy spawalnika? Nie myl tych dwóch profesji. Spawalnik posiada odpowiednie wykształcenie i szeroką wiedzę na temat technologii spawania, co nie oznacza, że posiada odpowiednie kwalifikacje, umożliwiające mu wykonywanie tych zadań w praktyce.
Kwalifikacje spawacza
Niezależnie od tego czy będziesz zatrudniony na cały etat jako spawacz, czy takie prace będziesz wykonywał raz na 2 tygodnie - musisz posiadać odpowiednie kwalifikacje. Spawać można różnymi metodami, a każda z nich wymaga odpowiedniego kursu i certyfikatu. Możesz zdobyć uprawnienia spawalnicze w przypadku następujących metod:
- 111 (spawanie łukowe elektrodą otuloną);
- MIG 131;
- MAG 135;
- TIG 141;
- 311 (doczołowe spawanie blach).
Jesteś początkujący w tym fachu? Zacznij od spawania MIG i MAG, które jest najbardziej uniwersalne i wydajne, a przez to chętnie wykorzystywane np. na placach budowy. Z pewnością nie będziesz narzekać na brak ofert pracy - także za granicą. Osobom bardziej zaawansowanym polecamy rozszerzenie kompetencji o nieco lepiej płatną metodę TIG 141.
Jak wygląda certyfikacja na uprawnienia spawalnicze?
Jeśli chcesz zdobyć konkretne uprawnienia, musisz na początek przejść szkolenie z wybranej przez siebie metody, a następnie zdać egzamin. Świadectwo egzaminu stanowi potwierdzenie uzyskanych uprawnień. Ponadto, po zdanym egzaminie otrzymasz również wpis w Książeczce spawacza. Musisz wiedzieć, że choć kursy spawacza są ważne całe życie, to certyfikaty należy odnawiać co dwa lata. Jest jeszcze jedna rzecz, jeśli chcesz, aby były aktualnie, nie możesz mieć ponad 6-miesięcznej przerwy w wykonywaniu zawodu.
Praca spawacz - Niemcy
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ofert pracy dla spawaczy w Polsce jest sporo, jednak co powiesz na wyjazd za granicę? Praca dla spawacza w Niemczech dostępna jest niemalże od ręki. Wystarczy skontaktować się z profesjonalną firmą budowlaną. Jedną z nich jest
InServ, posiadający wieloletnie doświadczenie na rynku niemieckim. Dlaczego warto? spawacz MAG Niemcy może zarobić nawet 16€ /h netto, co daje ok. 16 000 zł miesięcznie na rękę, przy czym w Polsce zarobisz połowę tej kwoty - jeśli masz dużo szczęścia.
Praca dla spawacza za granicą to również szansa na rozwój zawodowy. Możliwość pracy za pomocą innowacyjnych technik i nowoczesnych urządzeń. Zdobyte w Niemczech doświadczenie, zaprocentuje w przyszłości, a zastrzyk gotówki pozwoli Ci podreperować domowy budżet lub zebrać spore oszczędności.