Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Pytanie nurtujące każdego, kto poszukuje zatrudnienia

Rekrutacja to sposób, w jaki firma wyłania najlepszych kandydatów do pracy. Pierwszy kontakt z reguły następuje poprzez wysłanie niezobowiązującego curriculum vitae, w którym zawarte są wszystkie najważniejsze informacje na temat starającej się o posadę osoby. Na podstawie selekcji otrzymanych życiorysów, organizowane jest spotkanie z szefem, w którym udział biorą tylko nieliczni, wyróżnieni kandydaci. Każdy z nich jest zdeterminowany, tak samo pragnie dostać wymarzone stanowisko i zastanawia się, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę.
Jak zachować się podczas rekrutacji? - podstawowe rady
"Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz". Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka zasad, których należy się trzymać podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcom, tak aby wykreować pozytywny wizerunek własnej osoby. Bardzo ważny jest nastrój, w jakim przychodzi się na spotkanie. W żadnym wypadku nie można pozwolić sobie na smutną, pełną rezygnacji minę, która może świadczyć o negatywnym i pesymistycznym podejściu do życia i obowiązków zawodowych.
Przed rozmową rekrutacyjną najlepiej jeszcze raz przeanalizować pytanie, co skłoniło mnie do starania się o daną posadę i jakie posiadam umiejętności, które wyróżniają mnie na tle konkurencji ? Z pewnością każdy pracodawca chciałby usłyszeć pewną, pełną rzeczowych argumentów odpowiedź. Wahanie oraz niezdecydowanie nie robi dobrego wrażenia.
Podczas rozmowy należy zwrócić uwagę na ton głosu. Kandydat zawsze powinien spokojnie oraz dokładnie wypowiadać słowa. Nie może pozwolić, aby rządziły nim emocje. Nerwowość, skrępowanie lub zawstydzenie może być odebrane jako brak prawdomówności i ukrywanie faktów. Taki ochotnik raczej nie ma szans na posadę.
W rozmowie z drugim człowiekiem, często wiele informacji o sobie przekazuje się w sposób niewerbalny. Unikanie spojrzenia oznacza ukrywanie prawdy lub brak chęci do nawiązania współpracy. Podczas spotkania nie należy nachalnie gapić się na osobę prowadzącą rekrutację, jednak naturalny i niewymuszony kontakt wzrokowy jest obligatoryjny.
Jak ubrać się na rozmowę o pracę?
Podstawowe zasady, dotyczące przygotowania odpowiedniego ubioru na spotkanie z pracodawcą brzmi: Zachowaj umiar, nie przesadzaj, wyglądaj schludnie. Zawsze należy pamiętać, aby koszula, garnitur, marynarka były czyste, zadbane, najlepiej w stonowanych kolorach. Makijaż nie może być bardzo mocny. Włosy powinny być starannie upięte lub ułożone.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto zwrócić uwagę na detale, takie jak biżuteria, które choć niepozorne, bardzo dużo mówią o kandydacie. Należy wystrzegać się ciężkich elementów, grubych łańcuchów, czy personalizowanych gadżetów. Nie poleca się mieszania życia prywatnego ze służbowym. Natomiast bardzo dobrym pomysłem, które pozostawi pozytywne wrażenie jest zegarek damski lub zegarek męski włożony na rękę. Na pewno świadczy on o poszanowaniu czasu, punktualności oraz rzetelności potencjalnego pracownika. Z drugiej strony jest też subtelną i delikatną ozdobą ciała, która podkreśla takie cechy, jak dobry gust, podążanie za nowoczesnymi trendami, chęć rozwoju osobistego.
Klasycznie, czy z nutą ekstrawagancji?
Podczas szykowania garderoby na spotkanie rekrutacyjne, warto pamiętać, że biała, niebieska, czy granatowa koszula są zawsze w modzie i nigdy nie wzbudzą oburzenia pracodawcy. Tak samo jest z biżuterią. Zegarki Seiko to klasyczny towarzysz koszuli, który idealnie pasuje do formalnego, biznesowego ubioru, ukazującego szacunek do rozmówcy oraz zdyscyplinowanie i umiejętność przestrzegania panujących zasad.
W niektórych zawodach oprócz sumienności, dobrze widziane są takie cechy, jak kreatywność, zdolność abstrakcyjnego myślenia oraz wychodzenia poza przyjęte schematy oraz aktywność. Specjaliści zatrudniani w agencjach marketingowych, których celem jest szukanie pomysłu na markę, często muszą wykazać się właśnie takimi umiejętnościami. Zegarek Casio G-Shock założony na rękę ujawnia takie predyspozycje, które mogą się sprawdzić wśród osób starających się o pracę w handlu, w klubach sportowych, czy w butikach kreatywnych.
Drobny dodatek, a duży efekt - zegarki na rękę
Wydawać by się mogło, że podczas rozmowy o pracę najważniejsze są słowne treści, które chce się przekazać. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Okazuje się, że najmniejsze detale, takie jak zegarki damskie lub zegarki męskie mogą działać na korzyść kandydata. Być może przyszły pracodawca doceni jego zamiłowanie do nowoczesnych technologii oraz umiejętność połączenia klasycznego piękna z niestandardowymi rozwiązaniami.
