Odzież robocza – cechy, zastosowanie, występowanie

Odzież robocza zalicza się do grupy ubrań, których głównym zadaniem jest ochrona odzieży osobistej pracownika przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Wbrew pozorom odzieży roboczej nie noszą wyłącznie osoby pracujące fizycznie. Gdzie jeszcze znajduje zastosowanie i jakie formy przybiera? Odpowiedzi szukaj w tym artykule!
Czym jest odzież robocza?
Odzież robocza pełni kilka istotnych funkcji. W niektórych miejscach pracy wymagana jest zmiana ubrania osobistego na pełne ubranie robocze. W innych to na odzież osobistą zakłada się roboczą. Tak czy inaczej – ubrania robocze nakłada się wtedy, gdy zachodzi ryzyku silnego przybrudzenia odzieży osobistej lub jej całkowitego zniszczenia.
Odzieży roboczej nie należy mylić odzieżą ochronną, która jest szczególną grupą ubrań. Szyje się ją w taki sposób, aby zapewniała ochronę przed co najmniej jednym czynnikiem niebezpiecznym. Robocze ubrania dają natomiast podstawową osłonę skóry przed niegroźnymi, ale nieprzyjemnymi otarciami, przecięciami czy przebarwieniami, a także – do pewnego stopnia i przez krótki czas – ochronę przed gorącymi przedmiotami.
Każdy pracodawca zobowiązany jest wyposażyć pracownika pracującego w określonych warunkach (fabryka, warsztat samochodowy, zakład chemiczny, apteka) w odzież roboczą. Alternatywnym rozwiązaniem jest wypłacenie pracownikowi równowartości ceny stroju roboczego na samodzielny zakup odzieży roboczej.
Którym pracom towarzyszy odzież robocza?
Odzież robocza jest zakładana między innymi przez osoby pracujące:
- w zakładach przemysłowych;
- w zakładach usług leśnych;
- w piekarni;
- w stolarni;
- w aptece;
- na budowie;
- przy konstruowaniu dróg;
- w warsztatach wulkanizacyjnych i samochodowych;
- w branży remontowo-budowlanej;
- w ogrodnictwie i wielu innych miejscach pracy.
Każda z profesji wymaga od pracowników noszenia odpowiedniej odzieży roboczej. Osoba remontująca domy czy mieszkania z pewnością skorzysta na zakupie kamizelki narzędziowej z dużą ilością kieszeni, które pozwolą na wygodne sięganie po niezbędne przyrządy. Pracownik budujący drogi musi być dobrze widoczny, szczególnie z dużej odległości, ale też odpowiednio chroniony przed warunkami na zewnątrz. Dlatego wybór wodoodpornej kurtki odblaskowej jest świetną inwestycją w komfort i bezpieczeństwo pracownika.
Odzież robocza jest bardzo różnorodna, dlatego trudno mówić o uniwersalnym ubraniu roboczym. Można natomiast pogrupować tego typu odzież na ubrania stosowane:
- w branży gastronomicznej;
- w ogrodnictwie;
- w warsztatach samochodowych;
- w budownictwie;
- w ochronie zdrowia i ratownictwie medycznym.
Kompletny strój roboczy składa się zazwyczaj z kilku części, a więc ze spodni, koszulek, bluz, kamizelek, fartuchów i kurtek, ale także kombinezonów. Warto zwrócić uwagę na akcesoria dopełniające całość odzieży roboczej: rękawice, paski, kaski czy obuwie. Odzież do pracy należy dobierać z głową, aby rodzaj bluz, spodni czy rękawic pasował charakterystyką do wykonywanych czynności i środowiska pracy. Ten, kto ubierze się funkcjonalnie i wygodnie do pracy, tym szybciej i efektywniej ją wykona!
