Osteopatia – dlaczego warto wybrać ten kierunek studiów?

Medycyna osteopatyczna cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. To holistyczne podejście do stanu zdrowia charakteryzuje się wieloma zaletami i przynosi wiele korzyści na każdym etapie leczenia. Dodatkowo jest to uniwersalna metoda, która nie niesie za sobą ryzyka powikłań. Na czym polegają studia osteopatyczne? Dla kogo są one skierowane?
Osteopatia – na czym polega?
Osteopaci zajmują się diagnozowaniem wszelkiego rodzaju chorób i dolegliwości układu ruchu, układu współczulnego i narządów wewnętrznych. Holistyczne podejście do ciała i organizmu zakłada nierozerwalny związek pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym. Osteopatia traktuje organizm człowieka jako spójną całość, a odpowiednią równowagę jako warunek konieczny do utrzymania zdrowa.
Głównym narzędziem pracy osteopaty są jego dłonie – to właśnie techniki manualne pełnią główną rolę w procesie leczenie. Ten rodzaj terapii może być stosowany w każdym wieku, także u dzieci i osób starszych. Wśród wskazań do konsultacji i leczenia osteopatycznego wymienia się:
- migreny i szyjnopochodne bóle głowy,
- rwę kulszową,
- zaburzenia hormonalne,
- endometrioza,
- astmę,
- nerwicę,
- szumy uszne,
- kolki i zaparcia u niemowląt,
- wady postawy,
- różnorodne dolegliwości bólowe.
Kto może zostać osteopatą?
Zawód osteopaty zarezerwowany jest dla lekarzy oraz fizjoterapeutów. Mogą oni rozpocząć odpowiednie studia w zakresie osteopatii. Ta specjalizacja z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej wymaga od kandydata rozległej wiedzy z zakresu chemii, biologii, anatomii, biomechaniki, fizjologii oraz stanów patologicznych organizmu. Konieczna jest także znajomość odpowiednich technik manualnych, które będą rozwijane podczas kursu podyplomowego.
Osteopatia – na czym polegają studia i rekrutacja?
Standardowo studia trwają 8 semestrów, czyli cztery lata w systemie zjazdowym. W zależności od wybranej szkoły, tego rodzaju kurs podyplomowy może różnić się programem i sposobem organizacji zajęć. W Fico-Mum zajęcia odbywają się w systemie 10 zjazdów rocznie, podczas których uczestnicy kursu zdobywają rozległą wiedzę praktyczną i teoretyczną w zakresie terapii manualnej i funkcjonalnej. Wysoko wykwalifikowana kadra zapoznaje studentów z najnowszymi metodami i nowinkami świata medycznego.
Studia podyplomowe realizowane są w zgodzie z wymaganiami CEN 16686, dzięki czemu każdy absolwent, po pomyślnym zdaniu egzaminów, otrzyma wymagane uprawnienia do pracy w zawodzie osteopaty. Rekrutacja na studia otwarta jest dla lekarzy oraz fizjoterapeutów legitymujących się co najmniej dyplomem licencjackim. Nabór otwarty jest także dla studentów 4 roku wspomnianych powyżej kierunków.
