Faktura VAT marża – czym się charakteryzuje?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przedsiębiorcy zobowiązani są do dokumentowania wszystkich zawieranych transakcji gospodarczych i prawidłowego ujmowania ich w księgach. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych dokumentów księgowych są dla przedsiębiorców faktury. Myli się jednak ten, kto uważa, że każda faktura jest taka sama. Istnieje ich wiele różnych rodzajów, jednak część z nich zarezerwowana jest dla nielicznych przedstawicieli biznesu. Czym jest faktura VAT marża? Kto może z niej korzystać?
Obowiązek dokumentowania transakcji gospodarczych
Prawidłowe dokumentowanie sprzedaży i właściwe ujmowanie jej w księgach rachunkowych to obowiązek każdego przedsiębiorcy. To, jaki dokument i w jakiej sytuacji należy wystawić nabywcy, jest jasno sprecyzowane w obowiązujących przepisach prawa. Warto się z nimi zaznajomić, by wiedzieć, jakie ciążą na nas obowiązki, a także jakie prawa nam przysługują. Może się bowiem okazać, że jesteśmy w gronie podmiotów, które są uprawnione do korzystania ze szczególnych zasad. Doskonałym przykładem takiego uprawnienia jest chociażby faktura VAT marża, która pozwala naliczać podatek w nieco inny sposób niż standardowa faktura VAT.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://nfg.pl/blog/faktura-vat-marza-czym-jest-i-gdzie-znajduje-zastosowanie
Faktura VAT a faktura VAT marża
Faktura VAT marża to korzystna dla sprzedających forma rozliczeń, która opiera się na nieco innych zasadach naliczania podatku niż te stosowane w klasycznych fakturach VAT. Ogólna reguła naliczania podatku wskazuje na konieczność jego ustalenia od pełnej wartości sprzedanych towarów lub usług. W przypadku faktury VAT marża naliczany jest on jedynie od prowizji, jaką pobiera sprzedający. W efekcie podatek, jaki należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego, jest dużo niższy.
Warto podkreślić, że korzystanie z faktur VAT marża jest prawem uprawnionych podmiotów, ale nie obowiązkiem. Oznacza to, że mogą one stosować również standardowe faktury VAT, jeśli z innych względów będzie to dla nich korzystniejsze rozwiązanie.
Jak wygląda faktura VAT marża? Nie różni się ona znacząco od standardowej faktury, jednak bardzo łatwo ją odróżnić z uwagi na fakt, iż musi ona zawierać stosowne oznaczenie i wskazywać na towar lub usługę, której dotyczy. Przykładowo firma, która świadczy usługi turystyczne i zdecyduje się na wystawienie faktury VAT marża, powinna ją opisać w następujący sposób: „Procedura marży dla biur podróży”.
Kto może wystawiać fakturę VAT marża?
Z uwagi na duże korzyści dla sprzedających i możliwość znacznego obniżenia kwoty podatku stosowanie faktury VAT marża jest mocno ograniczone. Kto może korzystać z takiej formy dokumentowania realizowanej sprzedaży? Przepisy przewidują taką możliwość wyłącznie dla podatników, którzy:
- świadczą usługi turystyczne,
- dokonują dostawy towarów używanych,
- dokonują dostawy przedmiotów kolekcjonerskich i antyków lub dzieł sztuki.
Czy biuro podróży może w każdej sytuacji stosować faktury VAT marża? Nie. Przywilej tyczy się jedynie usług nabytych w celu dalszej odsprzedaży. Usługi realizowane bezpośrednio przez biuro podróży nie mogą zostać tym samym objęte opodatkowaniem na zasadzie marży.