Chcesz zdobyć zawód który ma przyszłość? Postaw na studia pielęgniarskie!

Pielęgniarka to zawód który z pewnością będzie zyskiwać na znaczeniu w Polsce. Nasze społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie. Już teraz brakuje wykwalifikowanych pielęgniarek. Pielęgniarstwo to dobry pomysł na stabilną, rozwojową ścieżkę kariery.
W XIX wieku pielęgniarstwo w Polsce zaczynało zdobywać poważną rangę społeczną. Na początku spełniało głównie zadania pomocnicze i było wykonywane głównie przez zakonnice i zakonników. Nauczanie pielęgniarstwa osób świeckich miało swój początek dopiero w latach 80. XIX wieku. Pierwszą szkołę pielęgniarstwa uruchomiono w Polsce w roku 1895 we Lwowie, na terenach zaboru austriackiego. Obecnie istnieje największy liczbowy przedział wiekowy wśród pielęgniarek, aż 35,8% liczby zatrudnionych jest w wieku 51–60 lat. Po nabyciu uprawnień emerytalnych ciągle pracuje w zawodzie aż 27,2% zatrudnionych pielęgniarek i pielęgniarzy. Podobnie sytuacja przedstawia się wśród położnych. Średnia wieku dla pielęgniarek wynosi 53,2 lat, a dla położnych to 51 lat.
Studia pielęgniarstwa
W Polsce można studiować pielęgniarstwo aż na 109 uniwersytetach i szkołach. Nic dziwnego, gdyż właśnie ten kierunek staje się jednym z najczęściej wybieranych. Wiele uczelni oferuje możliwość ukończenia studiów z kwalifikacjami pozwalającymi na pracę na terenie całej Unii Europejskiej. Jedną z takich szkół jest Mazowiecka Uczelnia Medyczna, zwłaszcza jeśli kogoś interesują studia pielęgniarskie w Warszawie. Ten kierunek skupiony jest na połączeniu teorii i praktyki w zawodzie. Student lub studentka ma okazję, zdobywania wiedzy z zakresu nauk medycznych, o zdrowiu oraz o kulturze fizycznej, poza oczywistą wiedzą szczegółową z zakresu pielęgniarstwa. Edukacja na poziomie licencjackim obejmuje poznanie zasad prawnych, norm etycznych i deontologicznych w czasie wykonywania zawodu pielęgniarki lub pielęgniarza. Absolwent lub absolwentka nabywa umiejętności konieczne do udzielania świadczeń ochrony zdrowia. Gwarantuje możliwość podejmowania czynności służących zachowaniu, poprawianiu, ratowaniu oraz przywracaniu zdrowia. Na wielu uczelniach już trwa rekrutacja.
Praca w ochronie zdrowia
Po ukończeniu studiów absolwentka lub absolwent otrzymuje tytuł licencjata pielęgniarstwa. Daje to możliwość pracy w stacjonarnych zakładach opieki zdrowotnej. Takich jak oddziały szpitalne, szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, poradnie specjalistyczne, stacje pogotowia ratunkowego. Pozwala to też na świadczenie usług w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-pielęgnacyjnych. Dzięki tytułowi absolwenta kierunku pielęgniarstwa możliwa jest praca z dziećmi jak w żłobkach lub klubach dziecięcych, w szkołach. Przygotowuje do zadań w ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej, zakładach rehabilitacji leczniczej. Można też pracować z osobami uzależnionymi, z dolegliwościami natury psychiatrycznej, również do pełnienia służby w instytucjach wojskowych i służby więziennej. Możliwości, które rzadko są przypisywane do studiów pielęgniarstwa, a istnieją po nich to na przykład zarządzanie opieką zdrowotną. Część absolwentów i absolwentek zajmuje się promocją i edukacją zdrowotną, często w szkołach. Oczywiście jak po każdym innym kierunku, można podjąć się zadań polepszającym rozwój praktyki pielęgniarskiej, czy prowadzić badania naukowe.
