Jak stworzyć grafik pracy, aby uniknąć nadgodzin i innych dodatkowych kosztów?

Stworzenie przemyślanego i grafiku pracy nie tylko zapewnia sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ale pozwala również uniknąć pojawiania się dodatkowo płatnych nadgodzin lub złamania zasad obowiązujących w Kodeksie pracy, co wiązałoby się z karami finansowymi. W praktyce oznacza to, że poprawnie wykonany harmonogram czasu pracy nie naraża przedsiębiorców na dodatkowe koszty i jednocześnie gwarantuje efektywną pracę całej firmy z poszanowaniem praw zatrudnionych osób. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że stworzenie takiego grafiku pracy wymaga poświęcenia wielu godzin, a także nakładania licznych poprawek w sytuacji, gdy któryś z pracowników zgłosi urlop lub otrzyma zwolnienie lekarskie. Z tego też powodu przedsiębiorcy, którym zależy na skutecznym ograniczeniu wydatków firmy, coraz częściej poszukują rozwiązań pozwalających na łatwe i niedrogie ułożenie harmonogramów pracy.
Jak powinien wyglądać przemyślany grafik pracy?
Tworząc grafik pracy, warto przede wszystkim dostosować go do rodzaju działalności danego przedsiębiorstwa. Okazuje się to szczególnie ważne w sytuacji, gdy firma zajmuje się organizacją różnego rodzaju eventów lub jest związana z branżą hotelarską czy cateringową. Wówczas często można zaobserwować spokojniejsze okresy, podczas których nie trzeba angażować do pracy zbyt wielu osób, a także trafić na wydarzenia wymagające profesjonalnej i sprawnej obsługi. To sprawia, że niekiedy podczas ręcznego układania grafiku trudno uniknąć dodatkowo płatnych nadgodzin lub przestrzegania wszystkich ważnych przepisów, co może wiązać się z naliczeniem kar finansowych na pracodawcę.
Co więcej, podczas ręcznego układania grafiku należy uwzględnić różnego rodzaju prośby pracowników o dni wolne, a także pamiętać o okresach świątecznych i wakacyjnych. Niezwykle ważne okazuje się między innymi niedoprowadzenie do sytuacji, w której w biurze pojawi się za mało osób, by sprawnie wykonać wszystkie obowiązki. Z tego też powodu w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się specjalne programy do układania grafików, dzięki którym harmonogram czasu pracy staje się dostosowany zarówno do potrzeb zatrudnionych osób, jak i przedsiębiorstwa.
Najlepsze programy do tworzenia grafików - po czym je poznać?
Godne uwagi programy do tworzenia grafików stają się inwestycją, która bardzo szybko się zwraca i która pozwala w przyszłości ograniczyć koszty związane z nieprzemyślanym tworzeniem harmonogramu czasu pracy. Jednym z programów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest między innymi Grafik Optymalny. Wyróżnia się on zastosowaniem nowoczesnych technologii, które pozwalają na sprawną analizę wszystkich przepisów Kodeksu pracy i które wysyłają specjalne powiadomienia w sytuacji, gdy w grafiku pojawiają się różnego rodzaju nieprawidłowości lub nadgodziny. Ponadto wspomniany Grafik Optymalny cechuje się starannie wykonaną i intuicyjną aplikacją mobilną, która jest dostępna dla wszystkich pracowników i która pozwala na dostarczenie harmonogramu pracy z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.
