Kiedy przyda nam się REGON? Jakie właściwości ma ta baza? Sprawdźmy!

Rejestr Gospodarki Narodowej to najstarsza ogólnodostępna baza danych w Polsce, która wciąż działa. Starszym zbiorem był Rejestr Handlowy, jednak został on wchłonięty przez KRS. Czy REGON to zbiór o wielu zastosowaniach, które mogą pomóc nam w ustaleniu ważnych informacji o podmiotach handlowych?
Co trzeba wiedzieć o Rejestrze Gospodarki Narodowej?
Baza została oficjalnie powołana do życia w 1975 roku, co oznacza, że gromadzi ona ważne dla administracji publicznej dane już od niemal 50 lat. Warto jednak pamiętać też o tym, że pierwsze przymiarki zmierzające do jej stworzenia pojawiły się w 1966 roku, jednak wtedy w dokumentach nie pojawiła się jeszcze nazwa REGON.
Jakie przesłanki doprowadziły do powstania tego zbioru? W dużej mierze zaważył czynnik ekonomiczny. Trzeba tu pamiętać o tym, że Polska Rzeczpospolita Ludowa (podobnie jak inne kraje bloku wschodniego) nie mogły liczyć na wsparcie finansowe ze strony bogatych krajów zachodu.
Rejestr Gospodarki Narodowej miał pozwolić szybko ustalić wszystkie kluczowe dane o kondycji wybranych sektorów gospodarki. To właśnie ta wiedza pomagała realizować kolejne plany pięcioletnie. Inwestor (a w erze PRL-u było nim państwo) musiał wiedzieć, czy dysponuje zapleczem materiałowym do wybudowania np. kopalni, elektrowni czy ważnej drogi. Dostęp do gromadzonych w tym zbiorze danych był też o wiele trudniejszy, niż obecnie. Dziś, by skorzystać z bazy REGON, wystarczy wejść na tę stronę: https://aleo.com/pl/funkcje/baza-firm/wyszukiwarka-regon.
Najważniejszym aktem prawnym, który w pewnym sensie „zdefiniował” Rejestr Gospodarki Narodowej w Polsce była Uchwała nr 199 Rady Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej „o nadaniu numerów statystycznych jednostkom gospodarki uspołecznionej”. Do transformacji ustrojowej REGON doczekał się jeszcze kilku nowelizacji.
Jak zbudowana jest baza REGON?
Przez pierwszych kilka lat pojedynczy indeks miał zaledwie siedem cyfr. Rodziło to ryzyko szybkiego zapełnienia się zbioru. Ustawodawca podjął decyzję o wydłużeniu numeru do dziewięciu cyfr. Ten podział obowiązuje do dziś. Przetrwał zarówno transformację ustrojową, jak i reformę terytorialną.
Istnieje jednak pewien wyjątek od tej reguły. Jeśli wejdziemy na stronę największej bazy firm w Polsce, ALEO.com, to przy niektórych podmiotach możemy zauważyć dłuższe, bo aż 14-cyfrowe wpisy. Są one zarezerwowane dla firm, które mają swoje filie w kilku województwach, na przykład w województwie śląskim i opolskim.
Kiedy przyda nam się REGON? Jakie dane można tam odnaleźć?
Jego rola w gospodarce wolnorynkowej nie jest już tak znacząca, jak jeszcze kilka lat temu. Sporo zmieniło wejście w życie Ustawy o Numerze Identyfikacji Podatkowej w 2011 roku. To właśnie NIP jest dziś najważniejszym numerem dla działalności gospodarczych w Polsce.
Zdecydowana większość działalności gospodarczych nie musi już podawać numeru REGON na fakturach. Nie ma też obowiązku umieszczania go na pieczątkach firmowych. Identyfikator nadawany jest automatycznie. Poza przedsiębiorstwami korzystają też z niego stowarzyszenia rejestrowe oraz jednostki samorządu terytorialnego, w tym:
- urzędy wojewódzkie,
- urzędy gmin,
- starostwa powiatowe,
- wybrane instytucje zarządzane przez gminę, jak straże miejskie, żłobki czy służby komunalne.
Jeśli chcemy wyrobić sobie wpis w bazie REGON, możemy zrobić to dzięki formularzom RG-OF oraz RG-OP. Można złożyć je w urzędzie gminy, jednak można też skorzystać z elektronicznej wersji dokumentu, którą wyślemy do właściwego urzędu przez sieć.
Jakie dane znajdziemy w bazie REGON?
Jest to indeks, którego główną funkcją jest dziś statystyka publiczna. Czy oznacza to, że ze zgromadzonych tam danych nie opłaca się korzystać? Zdecydowanie nie. Można tam znaleźć wiele cennych informacji, które docenią m.in. przedstawiciele handlowi, którzy przygotowują personalizowane oferty biznesowe dla firm.
W bazie znajdziemy informacje o liczbie osób, jaką zatrudnia firma. Na pewno warto docenić też dostęp do danych teleadresowych. Zapoznamy się też z formą prawną prowadzonej działalności, a także dowiemy się, jaki jej typ jest przeważający.
Ustalimy też datę powstania podmiotu (np. firmy), nazwę organu rejestrowego, a także adres strony WWW, jeśli firma zdecydowała, że udostępni go w rządowej bazie CEIDG. Jeśli przedsiębiorstwo działa w sektorze usług rolniczych, można też dotrzeć do informacji o powierzchni ogólnej użytków rolnych gospodarstwa.
