Praca zespołowa jest ważna, przynosi wiele korzyści

Mimo że mogłoby się wydawać, że w dobie telepracy, cyfrowych nomadów, dzielenia się pracą i innych innowacji na rynku pracy praca zespołowa nie jest już tak potrzebna, jest wręcz przeciwnie. Wykorzystanie zespołów i oczekiwania wobec współpracy stale rosną, niezależnie od tego, czy są to zespoły wirtualne, czy stabilne zespoły pracujące na hali produkcyjnej, w sklepie czy w biurze. Każda osoba ma unikalne dary, talenty i umiejętności, a w zespole jedni uzupełniają drugich.
Problemy są rozwiązywane szybciej i skuteczniej
Za każdym pomysłem, usprawnieniem i innowacją stoi cały zespół, a nie tylko jeden geniusz. Kiedy ludzie dzielą się ze sobą swoimi umiejętnościami i wiedzą, mogą tworzyć rozwiązania, które są praktyczne i użyteczne. Zdolność ludzi do współpracy w celu tworzenia i otrzymywania właściwych odpowiedzi, odrzucania niewłaściwych odpowiedzi i efektywnego przetwarzania informacji prowadzi do lepszych wyników.
Większy potencjał innowacyjności
Większość ludzi uważa, że sukces osiąga się, otaczając się innymi, podobnymi do siebie. Jednak prawdziwy sukces i przełomowe innowacje wiążą się z dyskomfortem. Dyskomfort popycha Cię do rozwoju. W grę wchodzą różnice w doświadczeniach, opiniach i perspektywach. Różnorodność jest dobrze udokumentowaną drogą do otwierania nowych możliwości, pokonywania nowych wyzwań i zdobywania nowej wiedzy.
Rozwój osobisty
Gdy jedna osoba wykonuje zadanie samodzielnie, ma pełną swobodę - ale jeśli zacznie pracować wolno lub nieefektywnie, kto ją poprawi? Nikt. W pracy zespołowej wiele osób jest odpowiedzialnych za ten sam cel. Najważniejsze jest to, że członkowie zespołu wzajemnie obserwują jakość swojej pracy i polegają na niej. Gdy wydajność jednego z członków zespołu spada, pozostali mają wiedzę i motywację, aby pomóc mu w poprawie. Bez interwencji kierownictwa efektywne zespoły często są w stanie same regulować swoją wydajność.
Nowa wiedza i doświadczenie
Wyobraź sobie, że masz zespół składający się z 10 projektantów pracujących w oddzielnych pomieszczeniach. Każdy z nich pracuje nad swoimi mocnymi i słabymi stronami i nie może się od nikogo uczyć. Gdy wszyscy znajdą się w tym samym pomieszczeniu i będą pracować nad tym samym projektem, szybko poznają swoje mocne strony i skorygują swoje błędy. A wydajność wszystkich się poprawi.
