Co dokładnie oznacza prokrastynacja?

Opublikowano: 3. 7. 2019

Odwlekanie to termin, który jest dziś często odmieniany, a wyrażenie „Wczoraj znowu zwlekałem”, zaczyna być częścią naszego języka. Prokrastynacja niekoniecznie dotyczy tylko dorosłych. Studenci, zwłaszcza w okresie egzaminacyjnym, często są wzorowymi prokrastynatorami.

W jaki sposób objawia się zwlekanie?

Zwlekanie to chorobliwe odkładanie rzeczy i zadań na jutro, pojutrze, kolejny tydzień, miesiąc, po prostu inny czas, aż nadejdzie pora wykonania lub rozwiązania zadania. Można powiedzieć, że to tylko „lenistwo”, ale to nie do końca prawda. Osoba, która cierpi na zwlekanie, znajdzie milion innych zadań do wykonania, aby uniknąć niechcianej pracy. Potrzebujesz przygotować umowy o pracę, której nie chcesz i na którą masz ostatnie dwa dni? Ale nadal musisz myć okna, gotować i kosić ogród. W wyniku prokrastynacji nie odpoczniesz wieczorem przed telewizją, bo zawsze będziesz o tym myślał, dokucza Ci wyrzuty sumienia i oddasz swoją pracę do źle wykonanej pracy z braku czasu.

Jednak zwlekanie może nie ograniczać się do aktywności fizycznej. W ten sam sposób możesz odłożyć irytujące rozmowy. Możesz znać takie sytuacje: „Zadzwonię do teściowej, kiedy naprawię zmywarkę.” Zadzwonię do szefa, kiedy zrobię dzieciom przekąskę do szkoły ”. wiąże się z wielkim niezdecydowaniem lub paraliżem decyzyjnym, gdy osoba nie może zdecydować, co zrobić najpierw, wtedy lepiej nic nie robić. Odkładanie bardziej złożonej decyzji jest również oznaką zwlekania.

Czy odwlekanie jest normalne?

W pewnym sensie wszyscy czasami zwlekają, a często nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Jednak zwlekanie może również skutkować przewlekłym zachowaniem, które jest już objawem poważnych zaburzeń psychicznych. Osoby te są często mylone z leniwością lub bez osobistej woli iz tego powodu często nie szukają profesjonalnej pomocy.



HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy