Kto decyduje się na wakacje?

Opublikowano: 30. 6. 2019

Zbliża się lato i wiele osób już rozgląda się za miejscami na letnie wakacje. Zanim to zrobisz, upewnij się, że masz prawo do wakacji i nie przegapisz całej wycieczki. Niestety wielu pracowników żyje w przekonaniu, że pracodawca decyduje tylko o połowie urlopu, a reszta decyduje samodzielnie, co jest bardzo częstym błędem wśród ludzi.

Pracodawca może zaplanować cały urlop

Każdy pracownik zatrudniony w HPP w pełnym wymiarze godzin ma prawo do 20 dni urlopu. Są jednak wyjątki, na przykład nauczyciele, którzy potrzebują 6 tygodni lub urzędnicy, którzy mogą zająć 25 dni. Również w sektorze prywatnym możesz napotkać dodatkowe dni wolne, kiedy pracodawca może zaoferować jako jedną z korzyści.

Pracodawca może zaplanować cały Twój urlop, ale powinien wziąć pod uwagę Twoje prywatne sprawy, takie jak opieka nad dziećmi w czasie wakacji. Większość firm planuje wakacje we współpracy ze związkami, gdzie w pierwszej kolejności bierze pod uwagę możliwości prowadzenia firmy. Jeżeli pracodawca zdecyduje się zaplanować cały urlop, obowiązany jest do ustalenia 14 dni w sposób ciągły. Zamówiony urlop musi być poinformowany z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Możesz poprosić o urlop < / strong>

Chociaż pracodawca może zaplanować cały urlop, większość z nich pozostawi pracownikom możliwość samodzielnego decydowania o części urlopu. Ale nawet w tym przypadku pracownik musi przestrzegać pewnych zasad. Składając wniosek o urlop, musisz mieć podpisany wniosek od swojego przełożonego, , w którym zostanie podany dzień urlopu.

Niewykorzystany urlop z zeszłego roku

Jeśli Twój pracodawca nie określi Twojego urlopu do 30 czerwca następnego roku, kiedy urlop ma być wykorzystany, możesz natychmiast od następnego dnia zdecyduj o tym całkowicie sam, a pracodawca nie może już z Tobą o tym rozmawiać. Mówisz mu tylko, że nie przyjdziesz do pracy z powodu wyjazdu na "stare" wakacje, a od 14.7 możesz poświęcić się odpoczynkowi lub hobby.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy