Czy franczyza to dobry pomysł na biznes
Coraz poważniej myślisz o zmianie pracy i przejściu na własny rachunek? Masz wiele pomysłów, co mógłbyś robić, a jednym z nich jest franczyza? Franczyza to popularny na całym świecie model biznesowy, który polega na tym, że otrzymujesz od franczyzodawcy całe know how wybranego biznesu, w zamian za comiesięczne opłaty. Z franczyzą wiąże się wiele zalet, ale również i zagrożeń. W Polsce franczyza to popularny model biznesowy w przypadku znanej sieci sklepów spożywczych działających na terenie całego kraju. Jeśli właśnie o tym biznesie myślisz, warto abyś się dowiedział wszystkiego co istotne na jego temat.
Jakie zalety ma franczyza?
Zacznijmy od korzyści, jakie można uzyskać decydując się na franczyzę. Przede wszystkim całe uruchomienie biznesu, zatowarowanie sklepu i jego wyposażenie leży po stronie franczyzodawcy. Jako przedsiębiorca wchodzimy po prostu do gotowego sklepu, w którym możemy sprzedawać. Oczywiście musisz przejść niezbędne szkolenia, jednak zdecydowana część formalności pozostaje poza twoim problemem – szukanie dostawców, negocjowanie cen, zatowarowanie sklepu. To wszystko otrzymujesz w pakiecie, podobnie jak największą wartość, którą jest rozpoznawalne logo i ceniona marka. Właśnie ona decyduje o wysokiej popularności sklepu i tym, że jest tak chętnie wybierany przez klientów. Kolejną zaletą sklepów spożywczych działających w modelu franczyzy jest ich duża dostępność, zwłaszcza w dogodnych dla klienta lokalizacjach.
Jakie zagrożenia ma franczyza?
Powinieneś również być świadom różnego rodzaju zagrożeń, które niesie ze sobą franczyza. Największe z nich to chyba fakt, iż nie masz pełnej kontroli nad prowadzonym przez siebie sklepem. Wybór dostępnych w nim produktów, ceny, sposób eksponowania, promocje i wiele innych spraw narzucanych jest odgórnie przez centralę firmy. Oczywiście nie zawsze będzie to odbywało się z korzyścią dla twojego interesu – wiele promocji działa w ten sposób, że to sprzedawca do nich dokłada, a zyskuje klient. Wszystko po to, aby zachować atrakcyjną markę sklepu i zatrzymać klienta. Musisz być tego świadom, podobnie jak tego, że nie możesz nie zastosować się do zaleceń i wytycznych centrali. Obliguje cię do tego umowa franczyzowa, którą podpisujesz. W przypadku złamania jej postanowień będziesz musiał zapłacić umowne kary, na które się zgadzasz. Zanim podpiszesz umowę, warto dokładnie się z nią zapoznać, a ewentualne wątpliwości skonsultować np. z księgowym, radcą prawnym lub prawnikiem.
Ile kosztuje uruchomienie biznesu franczyzowego?
Jeżeli zdecydowałeś się na franczyzę, powinieneś również być przygotowany na koszty, które do niskich nie należą. Jest to umowa licencyjna, zapłata za czynsz lokalu usługowego, opłaty za media, a w końcu zatowarowanie sklepu oraz wynagrodzenia dla pracowników. Jakie kwoty na start będą ci potrzebne? Tego niestety nie da się stwierdzić jednoznacznie. Jedno jest pewne, że są to kwoty idące raczej w kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Masz pewne oszczędności, które chcesz na ten cel przeznaczyć, ale nie wystarczą one na całość? Nie przejmuj się tym. Dodatkowym wsparciem finansowym na drodze do wymarzonego biznesu może być kredyt gotówkowy. Dzięki temu, że jego przeznaczenie jest dowolne, pieniądze możesz wykorzystać na uruchomienie własnego interesu. Pożyczkę możesz natomiast spłacać z późniejszych zysków, które powinien ci twój biznes przynosić.