Wstępna rejestracja w urzędzie pracy

Każdy z nas może w pewnym momencie swojego życia znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie miał wyboru i będzie musiał odwiedzić urząd pracy. W społeczeństwie nadal panuje przekonanie, że rejestracja w urzędzie pracy jest czymś, czego należy się wstydzić. W rzeczywistości tak nie jest. Urząd pracy" jest przede wszystkim po to, aby nie tylko pomóc nam znaleźć pracę, ale również opłacić nasze ubezpieczenie zdrowotne lub zasiłek dla bezrobotnych w ciężkich czasach. Na tej samej zasadzie czas spędzony w urzędzie pracy wlicza się do naszej emerytury.
Co masz ze sobą?
Jeśli zamierzasz zarejestrować się po raz pierwszy, musisz mieć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli zamierzasz zarejestrować się zaraz po ukończeniu szkoły, musisz mieć przy sobie ważny dowód osobisty oraz dokument potwierdzający Twoje najwyższe wykształcenie. Jeśli składasz wniosek po zakończeniu pracy, będziesz potrzebował więcej rzeczy. Pamiętaj o dowodzie osobistym, zaświadczeniu o odejściu z pracy lub umowie o pracę oraz raporcie kredytowym. Jeśli będziesz starał się o zasiłek dla bezrobotnych, powinieneś dostarczyć zaświadczenie o wysokości średnich zarobków.
KIEDY I GDZIE SKŁADASZ WNIOSEK?
Aby mieć pewność, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, warto złożyć wniosek do Urzędu Pracy w ciągu 3 dni od zakończenia zatrudnienia lub ukończenia szkoły. Nie ma jednak problemu, jeśli zgłosisz się później. Jeśli złożą Państwo wniosek w ciągu 30 dni, nie będą Państwo mieli długu z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Należy jednak liczyć się z tym, że zasiłek dla bezrobotnych rozpocznie się od dnia, w którym udasz się do urzędu ds. bezrobocia. Wcześniej obowiązywała zasada, że trzeba było zgłosić się do urzędu pracy w miejscu zamieszkania. Teraz już tak nie jest. Możesz zarejestrować się w urzędzie, w którym przebywasz przez większość roku. Musisz jednak przygotować oświadczenie, że faktycznie przebywasz w danym miejscu lub umowę najmu.
PONADTO OBOWIĄZKI
Po pierwszej rejestracji urzędnik przydzieli Ci konkretną osobę, która będzie cały czas sprawowała nad Tobą opiekę w urzędzie pracy. Twoim obowiązkiem jest punktualne przychodzenie na umówione spotkania. Jeśli nie możesz stawić się na spotkanie, musisz o tym uprzedzić i podać ważny powód, np. chorobę. Jeśli nie stawisz się na umówioną godzinę, zostaniesz wykreślony z rejestru i nie będziesz miał prawa do bycia w rejestrze osób poszukujących pracy ani do zasiłku dla bezrobotnych przez co najmniej 6 miesięcy. Urzędnik stara się znaleźć dla Ciebie pracę, a Ty masz obowiązek stawić się w wyznaczonych miejscach. Jeśli otrzymasz ofertę pracy, nie możesz jej odrzucić bez uzasadnionej przyczyny. W przeciwnym razie grozi Ci wykreślenie z rejestru. Jeśli znajdziesz pracę, musisz opuścić urząd w ciągu 8 dni.
Jak wspomniano na początku tego artykułu, bycie w rejestrze osób poszukujących pracy w Jobcentre nie jest żadną hańbą i z pewnością przynosi wiele korzyści, z których szkoda nie skorzystać. Aby uzyskać więcej informacji, nie bój się skontaktować bezpośrednio z Urzędem Pracy lub sprawdź ich stronę internetową - www.uradprace.cz.
