Czesi starają się unikać dojazdów do pracy
Jeśli Czesi muszą dojeżdżać do pracy, są skłonni spędzić w drodze nie więcej niż pół godziny. Jeśli zmienią pracę, tylko znaczna podwyżka wynagrodzenia mogłaby zrównoważyć dojazdy. Takie są poglądy ankietowanych Czechów. Wraz ze spadkiem bezrobocia wzrasta gotowość Czechów do dojeżdżania do pracy lub nawet przeprowadzki w poszukiwaniu pracy. Czas poświęcony na dojazd do pracy staje się coraz ważniejszym czynnikiem przy rozważaniu zatrudnienia.
Co wykazało badanie
Trzech na dziesięciu badanych Czechów jest niezadowolonych z długości swoich dojazdów do pracy. Jest to coraz większa liczba, bo np. w ubiegłym roku takich osób było o 23 proc. mniej. Chcą oni dojeżdżać do pracy nie dłużej niż pół godziny, podczas gdy jedna piąta pracowników spędza dwa razy więcej czasu w drodze do i z pracy. Ta grupa jest najbardziej otwarta na zmianę pracy, jeśli otrzyma odpowiednią pracę w mniejszej odległości od domu. Osoby dojeżdżające do pracy twierdzą, że tylko znaczny wzrost wynagrodzenia może zrekompensować długie dojazdy do pracy.
Przeprowadzka za pracą wcale nie jest kusząca
Pomysł przeprowadzki do innego miasta za pracą, jak to jest powszechne np. w USA, jest dla Czechów nie do przyjęcia. Tej niechęci nie sprzyja obecna sytuacja na rynku pracy. W przeszłości było nieco inaczej, do czego przyznała się niespełna jedna trzecia badanych, wśród których największy udział miały osoby z wykształceniem wyższym. Najczęstszym powodem przeprowadzki za pracą była ciekawsza praca i wyższe wynagrodzenie. Lepsze warunki płacowe są dziś nadal ważnym czynnikiem. Chęć zdobycia nowych doświadczeń i dobrej pracy w swojej dziedzinie również odgrywa ważną rolę w kwestii przeprowadzki.
Gdzie i dlaczego ludzie przeprowadzali się w poszukiwaniu pracy?
Około trzy piąte respondentów przeprowadziło się do innego regionu w ramach Republiki Czeskiej w poszukiwaniu pracy. Nieco mniej niż jedna trzecia wyjechała za granicę w celach zarobkowych, przy czym głównym motywem podjęcia pracy za granicą były lepsze pieniądze za równie wymagającą pracę. Natomiast absolwenci szkół wyższych częściej motywowani są przez wymarzoną pracę lub firmę. Dla młodych ludzi do 34 roku życia jest to również okazja do nauki języka obcego, zamieszkania za granicą i zdobycia nowych doświadczeń.
Badania potwierdziły również, że dwie trzecie Czechów nie byłoby zmotywowanych do przeprowadzki ani przez ciekawszą ofertę pracy, ani przez lepsze warunki płacowe.
.
