Pracodawcy coraz częściej oferują bezpłatne godziny pracy: Jakie są korzyści?
W ostatnich latach w odniesieniu do czasu pracy stosuje się termin "kroczący czas pracy". Termin ten nie jest jednak znany w Kodeksie pracy, gdyż jest to właściwie elastyczny czas pracy. Jeżeli pracodawca i charakter pracy pozwalają na taką formę, pracownik może wybrać początek i koniec czasu pracy w ramach przedziałów czasowych ustalonych przez pracodawcę. Okres czasu, w którym pracownik musi przebywać w miejscu pracy, nazywany jest podstawowym czasem pracy. Pracodawca ustala początek i koniec podstawowego czasu pracy.
Praca w domu
Ta forma aktywności zawodowej staje się coraz bardziej popularna. Ma ona swoją specyfikę, a jedną z nich jest to, że godziny pracy nie są ustalane przez pracodawcę, ale są planowane przez pracownika. W ten sposób pracownik może zaplanować swój czas pracy zgodnie z własnymi potrzebami, określić początek i koniec czasu pracy, przerwy w pracy itd. Zalety te wiążą się jednak z większym wymogiem samodyscypliny i zdolności do samodzielnej organizacji pracy. Kolejną zaletą jest to, że pracownik może bardziej efektywnie wykorzystać swój wewnętrzny biorytm. Nie ma jednak idealnego rozkładu czasu pracy, gdy pracujemy w domu. Zawsze konieczne jest, aby pracownik ustalał swój czas pracy nie tylko według własnych potrzeb, ale także według potrzeb pracodawcy.
Z elastycznych godzin pracy korzysta coraz więcej młodych ludzi
Elastyczne godziny pracy są najczęstszym benefitem, po bonach na posiłki, jakim niektóre firmy nagradzają swoich pracowników. Prawie jeden na trzech pracowników w wieku od 25 do 34 lat już z niego korzysta. Nieczęsto zdarza się, aby młodzi ludzie zaczynali pracę od ósmej do czwartej, gdy rozpoczynają ją zaraz po szkole. Firmy dostrzegają ten problem i pozwalają nie tylko młodym ludziom zaplanować pracę zgodnie z własnymi potrzebami. Pracodawca powinien informować pracownika o tym, w jakich godzinach musi być dostępny.
Elastyczne godziny pracy
Zaletą jest to, że osoba może załatwić sprawy w biurze, pójść do lekarza lub poświęcić choć trochę czasu każdego dnia rodzinie lub swojemu hobby. Elastyczna praca nie jest jednak możliwa w każdym miejscu pracy. Zapobiega temu ciągłość procesów produkcyjnych, świadczenie usług dla ludności itd. W takich firmach tylko niektórzy pracownicy mogą korzystać z elastycznych form pracy, np. osoby pracujące przy analizie danych, w centrum rozwoju itp.
