Co to jest klauzula konkurencyjna i co powinieneś o niej wiedzieć?
Kodeks pracy zezwala pracodawcom na zawieranie z pracownikami umów o zachowaniu poufności, w których pracownik zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy warunków produkcji, prowadzenia działalności gospodarczej i innych. Oznacza to, że w okresie zatrudnienia możesz zarabiać pieniądze w tej samej branży co pracodawca tylko za jego zgodą.
Umowa o pracę a poufność
Pracodawcy mogą również zobowiązać swoich pracowników do zachowania poufności za pomocą tzw. klauzuli o zakazie konkurencji. Może to być jedno z postanowień umowy o pracę lub umowa o pracę poza stosunkiem pracy. Może być również sporządzony z mocą wsteczną i stanowić załącznik oraz integralną część umowy o pracę lub porozumienia. Pracownik zobowiązuje się w ten sposób do zachowania w tajemnicy wszystkich faktów związanych z wykonywaniem pracy, zazwyczaj przez kilka lat po ustaniu stosunku pracy.
Pytanie brzmi, czy w przypadku otrzymania lepszej oferty pracownik może przejść do konkurencyjnej firmy, prowadzącej taką samą działalność i posiadającej podobny zakres obowiązków. W takich przypadkach należy odróżnić klauzulę konkurencyjną od zobowiązania do zachowania poufności, które nie są tożsame.
Klauzula poufności a klauzula konkurencyjna
Pracownik może przystąpić do innego pracodawcy, ale pracując u tego pracodawcy powinien zachować poufność, do której zobowiązał się u poprzedniego pracodawcy. Klauzula o zakazie konkurencji jest regulowana przez Kodeks Pracy i musi spełniać wymogi i wymagania prawne. Przede wszystkim musi być zawarta w formie pisemnej, a strony muszą uzgodnić jej treść, czas trwania i wysokość rekompensaty pieniężnej. Podobnie jak zobowiązanie do zachowania poufności, klauzula o zakazie konkurencji może być zawarta bezpośrednio w umowie o pracę, w aneksie do niej lub w oddzielnej pisemnej umowie. Ma ona jednak dwie przesłanki:
1. Klauzulę konkurencyjną można wynegocjować tylko wtedy, gdy od pracownika można tego sprawiedliwie wymagać, biorąc pod uwagę charakter informacji, wiedzę i zrozumienie pracy oraz procesów technologicznych
2.Pracownik musi posiadać taką wiedzę, informacje w trakcie zatrudnienia u pracodawcy, których wykorzystanie w działalności na rzecz konkurenta mogłoby w istotny sposób zakłócić działalność pracodawcy.
Ważność klauzuli konkurencyjnej
Zawiera ona zobowiązanie pracownika do powstrzymania się od podejmowania działalności zarobkowej, która stanowiłaby przedmiot działalności pracodawcy lub byłaby dla niego konkurencyjna. Taki zakaz może być uzgodniony na okres maksymalnie jednego roku po zakończeniu stosunku pracy. Dzięki klauzuli konkurencyjnej firma może lepiej chronić swoje know-how przed odchodzącym pracownikiem.