Pracodawca nie płaci, co robić?
Fakt, że pracodawca nie płaci pracownikom nie jest rzadkością w dzisiejszych czasach. Jeśli znajdziesz się wśród osób dotkniętych tym problemem, musisz działać natychmiast. Nie bądźcie jednak zdezorientowani, jeśli Wasza wypłata nie przyjdzie dokładnie w tym samym dniu. Nie daj się jednak skusić wymówkom o wtórnej niewypłacalności, bo to, że klient jest dłużnikiem pracodawcy, może Cię nie interesować. Kodeks pracy mówi, że pracodawca nie może przenosić na pracownika ryzyka związanego z pracą zależną. Masz po prostu prawo do pieniędzy za wykonaną pracę, więc nie czuj się winny żądając pieniędzy od swojego pracodawcy, kiedy ma on problemy finansowe.
Nie pozwól, aby Twój pracodawca pociągnął Cię w dół
Jeśli uwierzysz w ciągłe obietnice, to znajdziesz się w sytuacji, w której nie będziesz miał opłaconych rachunków, nie spłacisz kredytu hipotecznego, nie będziesz miał z czego żyć i będziesz czerpał z rezerw. Wszystko to jest początkiem końca. Co robić? Po pierwsze, zrezygnuj z pracy i natychmiast zacznij inną pracę. Nawet zarejestrowanie się w urzędzie pracy jest korzystniejsze finansowo niż pozostanie z osobą, która nie wywiązuje się z umowy. Obroną pracownika może być złożenie oświadczenia o "natychmiastowym rozwiązaniu stosunku pracy" z powodu niewypłacenia przez pracodawcę wynagrodzenia lub jego części w ciągu 15 dni od daty wymagalności.
Co z datą wypłaty i terminem płatności
Data wypłaty jest inna niż termin płatności. Termin wypłaty ustalany jest w umowie o pracę i jest to data, w której pracodawca ma obowiązek wysłać pieniądze do pracownika. Termin wypłaty wynagrodzenia jest ustalony ustawowo i przypada na ostatni dzień następnego miesiąca. Nie ma możliwości wynegocjowania dłuższego terminu płatności i nie ma okresu wypowiedzenia. Jeśli twój pracodawca nie płaci ci w terminie, poproś go na piśmie o naprawienie tej sytuacji. Jeśli nie odpowie, złóż wypowiedzenie.
Skutek zawiadomienia
Skutek ten następuje w dniu doręczenia zawiadomienia pracodawcy. Ponadto pracownikowi przysługuje odprawa w wysokości dwumiesięcznych średnich zarobków. Najpewniejszym sposobem na złożenie wypowiedzenia jest wysłanie go pocztą do rąk własnych za potwierdzeniem odbioru. Przyczyna wypowiedzenia musi być dokładnie podana w wypowiedzeniu. Na przykład: Ponieważ nie otrzymałem wynagrodzenia za ostatnie miesiące marzec, kwiecień i maj, rozwiązuję umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym. Zakończy się ona w momencie dostarczenia do mojego pracodawcy. Pod żadnym pozorem nie przestawaj przychodzić do pracy bez uprzedzenia!!!
