Co dokładnie oznacza prokrastynacja?
Prokrastynacja to termin, który jest często bandied o tych dniach, a wyrażenie, "I prokrastynacji ponownie wczoraj." staje się częścią naszego języka. Prokrastynacja nie musi dotyczyć tylko osób dorosłych. Studenci, zwłaszcza w czasie egzaminów, są często dziećmi plakatowymi prokrastynacji.
Jak objawia się prokrastynacja?
Prokrastynacja to kompulsywne odkładanie rzeczy i zadań na jutro, pojutrze, za tydzień, za miesiąc, po prostu do momentu, kiedy nie ma już czasu na zrobienie lub rozwiązanie zadania. Można by pomyśleć, że to zwykłe lenistwo, ale to nie do końca prawda. Osoba, która cierpi na prokrastynację, znajdzie milion innych zadań do wykonania, aby uniknąć niechcianej pracy. Musisz przygotować umowy do pracy, na którą nie masz ochoty, a masz na to ostatnie dwa dni? Wystarczy umyć okna, ugotować i skosić ogród. W wyniku prokrastynacji nie odpoczniesz wieczorem przed telewizorem, bo cały czas będziesz o tym myślał, będziesz miał wyrzuty sumienia, które będą cię dręczyć, a z powodu braku czasu oddasz pracę niskiej jakości.
Prokrastynacja nie musi dotyczyć aktywności fizycznej, jednak. W ten sam sposób można odłożyć na później niewygodne rozmowy. Zapewne znasz sytuacje typu: "Zadzwonię do teściowej, jak naprawię zmywarkę". Zadzwonię do szefa, kiedy będę szykować dzieciom obiady do szkoły."
Wielkie niezdecydowanie lub paraliż decyzyjny jest również często związany z prokrastynacją, gdzie osoba nie może zdecydować, co zrobić najpierw, więc woli nie robić nic. Odkładanie na później bardziej złożonej decyzji jest również przejawem prokrastynacji.
Czy prokrastynacja jest normalna?
Każdy prokrastynuje na swój sposób czasami, a często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jednak nawet prokrastynacja może doprowadzić do przewlekłego zachowania, które jest już objawem jakiegoś poważnego zaburzenia psychicznego. Osoby te są często mylnie etykietowane jako leniwe lub pozbawione osobistej siły woli, i z tych powodów często nie szukają profesjonalnej pomocy.
